ORMANDA UYUYAN AY

      Siz hiç uyuyan bir aydede gördünüz mü? Peki ay uyursa neler olacağını biliyor musunuz? uyuyan aydedeyi nasıl uyandıracağınızı biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız; bu kitabı henüz okumamışsınız demektir. Okusaydınız bilirdiniz çünkü. Ola ki başınıza böyle bir durum gelirse tedbirli olmak için mutlaka bu kitabı okuyun 🙂

      Ormanda Uyuyan Ay kitabı Fon Yayıncılıktan çıkan harika kitaplardan yalnızca biri. Hikayesi oldukça özgün ve çocukların hayal gücünün sınırlarını zorluyor. Olayı somutlaştırması okul öncesi çocuklarının da hikayeyi sevmesine ve anlamlandırmasına olanak tanıyor. Akıcı dilinin yanı sıra, kullandığı kelimelerin çeşitliliği, çocukların dil gelişimi için çok faydalı. Hikaye çok eğlenceli ve kitap konusu ile etkinlikler yapma potansiyeli yüksek. Yaptığımız etkinlikleri de sizlerle yakın zamanda paylaşacağım. Kalın mukavva kapak olması da çocuklara karşı dayanıklılığı için önem arz ediyor. Gelelim kitabın konusuna:

       Ay bir gün uyuyakalmıştır ve sekreteri bıdık serçe onu bir türlü uyandıramamaktadır. Uyandırmak için çeşitli yollar denerken, gıdıklamak aklına gelir. Fakat o da ne ay aşağı doğru kaymaya başlar. Bıdık serçe panik halinde ne yapacağını bilemez. Ay önce ağaçların dallarına, ardından da mis kokulu çimlerin üzerine düşer. Ancak hala uyanmamıştır. Bay Baykuş ormandaki tüm hayvanları yardıma çağırır. Tüm hayvanlar ayı uyandırmak için kendince yöntemler denerler ancak ayı uyandırmayı başaramazlar.

     Bay Baykuşun aklına bir fikir gelir. Arkadaşı Pino’dan yardım isteyeceklerdir. Pino çok kitap okuyan bir çocuktur. Eminim bu konuda bir fikri vardır. Pino’nun evine ulaşan hayvanlar, durumu Pino’ya anlatırlar. Pino kitaplarını karıştırırken, baykuş da ona yardım eder. En sonunda bir çözüm bulurlar. Gidip ayı uyandırmayı denerler ve başarırlar. Tüm hayvanlar sevinç içindedir. Ayın yerine yani gökyüzüne geri dönmesi gerekir. Bu konuda da orman ahalisi aya yardımcı olur ve gökyüzüne gönderirler.

     Artık sabah olmak üzeredir. Zaten ayında hala uykusu vardır. Uykusuna kaldığı yerden devam eder.

      Konu itibari ile, yardımlaşmanın önemini, kitap okumanın faydalarını ve çözüm üretme konusundaki basamakları işleyen bu kitabı sizlere de öneririz.

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

2 Comments

  1. kübra 15 Aralık 2016 Reply
    • Vildan Aslan 15 Aralık 2016 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir