YUMURTADAN ÇIKAN CİVCİV ETKİNLİĞİ

ETKİNLİK KÜNYESİ

Malzemeler:

  • Yumurta Kabukları
  • Kalem
  • Kağıt 
  • Yapıştırıcı
  • Boya Kalemleri

Yaş:

  • 2 Yaş +

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Sanat Etkinliği (Yaratıcılık)
  • Dokunma Duyusunu Geliştirme

Merhabalar, bugünkü yazımızda yine okul öncesi çocukların çok keyif alacağı bir etkinliğimizi paylaşmak istedik sizlerle. Bu etkinliğimizde çocuklarla artık materyal kullanarak bir ürün ortaya çıkaracağız. Biz annelerin en büyük kurtarıcılarından biri olan artık materyallerden bugünkü etkinliğimiz için seçtiğimiz yumurta kabukları. 

Yumurta kabuğunu da kullanarak nereler yapabiliriz diye düşündüğümüzde aklımıza bu etkinlik geldi. Önce yumurtadan yeni çıkan bir civciv resmi çizdik. Sonrasında çocuklardan civcivi boyamalarını istedik. Yumurta kısmına ise yapıştırıcı sürerek yumurta kabuğu yapıştırmalarını sağladık. Hem yerinde bir kullanım oldu hem de civcivin yumurtadan çıkan bir canlı olduğunu fark etmelerini sağlamış olduk.

yumurtadan çıkan civciv etkinliği
Etkinliğimizden bir görsel 🙂

Biliyorsunuz ki artık materyaller çocuğun farklı açılardan bakabilmelerini sağlayan, tek yönlü düşünmelerini engelleyen, hayal güçlerini aktive eden ve yaratıcılıklarını geliştiren önemli materyallerdir. Bu nedenle sanat etkinliklerinizi salt boyama çalışması şeklinde yapmak yerine bol bol artık materyal kullanmanızı öneririm. Hem onların yaratıcılığı gelişsin hem de sizin artık materyalleriniz işe yarasın.  Ayrıca artık materyallerin vermiş olduğu farklı doku hisleri de çocuğunuzun dokunsal duyusunu geliştirme de oldukça yararlı. 

Yumurta kabuklarıyla yapmış olduğumuz Yumurtadan Çıkan Civciv Etkinliğini beğendiyseniz siz de 2 yaş ve üzeri olan çocuklarınızla bu etkinliği rahatça yapabilirsiniz. Yumurta kabuğu ile yapılan benzer etkinliklerimizi incelemek isterseniz buraya göz atabilirsiniz. Keyifli bir hafta sonu geçirmeniz dileğiyle…

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir