BALKON DÜZENLEMESİ

       Yaz ayları geldiğinde ve evin içerisinde bunaldığınızda kendinizi can havliyle atabileceğiniz ilk mekan genellikle balkonlardır. Hele ki pandemi döneminde, dışarıda geçiremediğimiz hemen hemen her dakikayı balkonlarda geçirmeyi alışkanlık haline getirdik. Kim bilir belki bu balkon keyfi alışkanlığımız bundan sonraki süreçlerde devamlılık kazanır ve genellikle ihmal edilen evin bu bölümü çok daha canlı ve etkin bir hale gelebilir. 

      Madem bu süreçte balkonlar hak ettikleri itibarı kazanmaya başladılar, onları sıradanlıktan çıkarmanın ve çok daha renkli, cıvıl cıvıl hale getirmenin de vaktidir diye düşünüp bu yazıyı sizinle paylaşmaya karar verdim. Bu yazımızda sizlerle bir balkonun dönüşüm sürecini paylaşacağız. Bu dönüşüm için gerekli malzemeler:

  • Farklı renklerde akrilik boyalar
  • Fırçalar
  • Çiçekler
  • Meyve kasaları
  • Mumlar
  • Stencil Şablonlar (İsteğe bağlı)
  • Çocuk 🙂

     Videoda izlediğiniz gibi son derece renksiz ve cilvesiz bir balkon ilk ihtiyacınız olan şey. Bu balkon açıkçası oturmak ve balkon keyfi yapmak için bana pek de cazip gelmiyordu. Bu nedenle balkonda geçirdiğim zaman da son derece kısıtlıydı. Ardından elimizde çok fazla akrilik boya olduğunu ve bunu balkonda değerlendirebileceğimizi düşündük. Çocuklar bu fikre bayıldılar. Malum duvar boyamak her çocuğun hayallerini süsleyen bir aktivitedir. 

      Öncelikle balkonumuz için neler yapabileceğimizi düşündük ve bir taslak hazırladık. Malzemeleri temin ettik. Tanesi 3 liradan iki tane meyve kasası satın aldım. Siz bedavaya da bulabilirsiniz size güveniyorum:) Geri kalan malzemelerimiz zaten evde olan malzemelerdi. 

       Kahverengi çirkin duvarımızın bol bol renge ihtiyaç duyduğunu düşündük ve bu görevi en layıkıyla çocukların yerine getirebileceğine karar verdik. Üst tarafta yetişemedikleri yerlerde de devreye ben girdim. Artık rengarenk bir duvarımız vardı. Sonra tam karşı sütunu önce beyaza boyadık ardından su yeşili ile stencil çalışması yaptık. Bunun için ponpon sünger fırça kullandık. Artık duvarlarla işimiz bitmişti. Deniz kabuklarımız ya da çakıllarımız olsaydı pencere altına onları da yapıştırmayı düşünebilirdik ama malzesef yoktu. O projemizi de başka bahara erteledik. 

      Kasaları temizledik ve beyaza boyadık. İçlerine yine stencil çalışması ile desen yaptık ve duvarımıza monteledik. Birkaç cam çivisi ve çekiç işimizi gördü. Sonuçta içerisine ağır bir nesne koymayacağımız için sabitlemek yeterli geldi. Kasadan raflarımıza mumlarımızı ve kitaplarımızı yerleştirdik. Evde bekleyen bir alçı tablomuzu duvara astık biraz da çiçeklendirdik. Çiçekli masa örtüsünü de serdiğimizde artık çiçek gibi bir balkonumuz oldu. Videoda tek eksiğimiz cam önü çiçeklerimiz. Ama sonrasında kendi boyadığımız saksılara ektiğimiz çiçeklerle artık cam önlerimiz de çiçekli. 

      Artık neredeyse günümüzün tamamını balkonda geçiriyoruz. Hem güvende oluyoruz hem serinliyoruz. Umarız sizin için güzel bir dönüşüm fikri olmuştur. Fikirlerinizi bizimle yorum halinde paylaşırsanız seviniriz. Sağlıklı ve mutlu günler…

 

 

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir