PARMAK BASKISI İLE ATATÜRK PORTRESİ YAPIMI

Bugün sizlerle paylaşacağım etkinlik benim için çok anlamlı. Bu etkinliği çocuklarla 10 Kasım  için hazırlamıştır. 10 Kasım’da Atatürk’ü anmak için bir pano hazırladık. Bu panoyu da hazır resimlerle değil de emekle özveriyle oluşturalım istedik. Ve Atatürk portresini oluşturma fikri böylece ortaya çıktı. Hadi gelin nasıl yaptığımıza bir göz atalım.

Malzemeler:

  • Sulu Boya
  • Kağıt 
  • Kalem
  • Makas

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Atatürk bilincinden başka sanırım kazanım yazmaya ihtiyaç yoktur.

     Öncelikle A3 kağıdına kurşun kalem ile bir portre taslağı çizdim. Bunu çocuklardan yapmayı bekleyemezdik elbette. Burada iş yetişkinlerde. Çizim tamamlandıktan sonra parmak baskısı zamanı gelmiş demektir. Bu göründüğü kadar kolay olmadı elbette. Portremizin ebatı büyüktü. Parmaklarımızsa mini minnacık 🙂 Alanı parmak baskısı ile doldurmak için epey uğraşmak zorunda kaldılar anlayacağınız. Ama pes etmediler. Portre şekillenmeye başladıkça hevesleri de aynı ölçüde arttı ve devam ettiler. Parmak baskımız sona erdiğinde kağıdı kurumaya bıraksık ve ardından da kestik. Yanına bir Türk bayrağı hazırladık ve videoda görebileceğiniz gibi bir pano oluşturduk. 10 Kasım’da Atatürk hakkında uzun uzun konuştuk. Kitaplar okuduk ve onu daha iyi anlamaya çalıştık. Atatürk portresinin sünger baskısı ile oluşturduğumuz şekline de buradan ulaşabilirsiniz. 

       Atamızı bir kez de bu sayfadan anmış olalım. Mekanı cennet, kabri aydınlık olsun. Sevgilerle…

 

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir