ELİMİZİN RÖNTGENİNİ ÇEKİYORUZ

 

Malzemeler:

  • Siyah Karton
  • Un
  • Kulak Temizleme Çubuğu
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • Fen ve Doğa Bilgisi
  • Kavram Bilgisi (Dil Gelişimi)

    Herkese merhabalar. Keyifli bir etkinlikle yine karşınızdayız. Bu etkinliğimizde vücudumuzu biraz daha yakından tanıyacak; kemik, röntgen, eklem kavramlarını öğreneceğiz.

      Bunun için yapmamız gereken şey çok basit. Siyah bir kartona kolumuzu yerleştiriyoruz. Parmaklarımızı açık tutarak sabit kalıyoruz. Kolun üzerine un serpiyoruz ve yavaşça kolu çekiyoruz. Kartonda siyah kalan iz bizim kolumuzu temsil ediyor. Ardından kulak temizleme çubuklarını kemiklerin var olduğu yerlere diziyoruz. Röntgen filmimiz hazır 🙂 Sonrasında oluşan görselle birlikte bilgileri aktarıyoruz. Röntgenin ne olduğunu, neyi gösterdiğini, ne zaman röntgen çekildiğini, var olan beyaz çubukların ve yuvarlak uçlarının neler olduğunu tek tek anlatıyoruz. Çocuğunuzun yaşı biraz daha büyükse, radyoloji bölümü hakkında da bilgi verebilirsiniz. Çocuğun kemikleri eline alıp incelemesini, tekrar yerine yerleştirmesini destekliyoruz. Hatta çubuklardan birini kırıp o şekilde koyarak, kırık kemiğin röntgende nasıl gözüktüğünü gösterebilirsiniz. Sağlam kemik ile kırık kemiğin farkı hakkında konuşabilirsiniz. Elinizde gerçek bir röntgen filmi varsa gösterebilirsiniz.

     Bu keyifli etkinlikle çocuğun, hem vücudu hakkında daha çok bilgiye sahip olmasına katkıda bulanacak hem de dil gelişimini destekleyeceksiniz. Bol etkinlikli günler dileriz…

 13,836 total views,  2 views today

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir