PİŞTİ OYUNU İLE SAYMA BECERİSİNİ GELİŞTİRME

 

     İskambil oyunları içinde kolay oluşuyla bilinen pişti, pek çok insanın ilk öğrendiği iskambil oyunlarından biridir. Halk arasında “pişpirik” olarak da bilinen bu oyun tamamen şansa bağlı bir kart oyunudur. Çocuklar da bu oyunun kurallarını kolaylıkla öğrenebilirler.

Pişti Nasıl Oynanır?

 • Pişti oyununun oynanması için 52’lik bir kâğıt destesine ihtiyaç vardır. Pişti, 2 kişi veya 4 kişi ile oynanır. 4 kişilik oyunda karşılıklı oturanların grup olması ile oynanan oyun “eşli pişti” olarak adlandırılır ve aynı gruptaki oyuncuların aldıkları puanlar grup puanı olarak yazılır.
 • Oyuna başlamadan önce kâğıt destesi karıştırılır ve kesilir.
 • Deste kesildikten sonra kâğıtlar dağıtılır. Önce yere 4 tane açık kâğıt konulur. Sonrasında ise oyunculara saatin tersi yönünde kâğıt verilir. Her oyuncuya 4’er adet kâğıt dağıtılarak oyuna başlanır.
 • Oyuna, desteyi karıştıran oyuncunun sağındaki oyuncu başlar. Oyun saatin tersi yönünde devam eder. İlk kâğıdı atan oyuncu, ortadaki açık kâğıdın aynısından veya vale atarsa yerdeki tüm kâğıtları alır. Bunun dışında sıra diğer oyuncuya geçer.
 • Herhangi bir anda, yerde birden fazla kâğıt varsa yerdeki kâğıtları almak için en üstteki kâğıdın aynısının veya valenin atılması gerekir.
 • Eğer yerde tek kâğıt varsa ve bu kâğıdın aynısı atılırsa bu durumda “pişti” yapılmış olur. Pişti yapılan kâğıt ikilisi genellikle sırtları birbirine bakacak şekilde ayrı konur.
 • Yerdeki kâğıtların alınmasından sonra oyuna sıradaki oyuncu devam eder.
 • Oyuncular ellerindeki tüm kâğıtları attıklarında tekrar 4’er kâğıt alırlar ve tüm deste bitene kadar oyun bu şekilde devam eder.
 • Destenin bitmesiyle oyun biter ve oyuncuların aldıkları kâğıtların puan değerleri hesaplanır. Kartların puanlama değerleri şu şekildedir: her pişti 10 puan, vale ile yapılan pişti 20 puan, aslar 1 puan, valeler 1 puan, sinek ikilisi 2 puan ve karo onlusu ise 3 puan değerindedir. Daha fazla kart toplayan oyuncu ek 3 puan daha alır. Eşitlik durumunda ise bu 3 puan, daha fazla puan alan oyuncuya verilir.
 • Oyun bittikten sonra yeni el için deste sırayla saatin tersi yönündeki oyuncu tarafından kesilip dağıtılır. Oyun sonunda en fazla puan alan oyuncu, oyunu kazanır.

    Biz de bu etkinliğimizde anne-kız pişti oynadık. Doğruyu söylemek gerekirse Aybike’yi yenmek pek de kolay değil 🙂 Pişti oynayarak sadece vakit geçirmiyoruz. Aynı zamanda kurallı oyun alışkanlığı geliştiriyoruz. Sayı sayma ve paylaştırma becerisi ediniyoruz. Rakamları yazılışlarına göre tanıma pratiği yapıyoruz. Az çok kavramlarını somut olarak gözlemliyoruz. Yani pişti oyununu gelişimimizin bir parçası haline getiriyoruz. Kazandıkça da eğleniyoruz. Kaybettiğimiz zaman bunu kabullenmeyi beceriyoruz. Duygusal gelişimimizi de bu şekilde desteklemiş oluyoruz.

     Sadece iskambil kağıtlarıyla ne kadar çok şey yapıyoruz değil mi? Kimisine göre bu oyunu öğretmek ve çocukla oynamak sakıncalı gelebilir. Ben kendi kanaatimce sakıncalı bulmuyorum, geliştirici buluyorum. Ama bu şekilde düşünenlere de saygım sonsuz. Eğer sizin için de sakıncalı gelmiyorsa evinizde keyifle uygulayabileceğiniz bir etkinliğiniz daha olmuş oldu 🙂 Bol şanslar…

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

 1. Emek çilingir 10 Ocak 2018 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir