MIYMIY TEYZE İLE HAYATA FARKLI BİR AÇIDAN BAKMAK

     Bir kitap düşünün. Siz istemesiniz de sayfayı ilk açtığınızdan itibaren sizi hikayenin içine çekiyor. Bir anda kendinizi Mıymıy teyzenin karşısında buluyorsunuz. Onunla birlikte sayfalarda ilerliyorsunuz. Bir kitap düşünün. Hikayenin dışına çıkmak istiyor, ama hiçbir şey yapamıyorsunuz. İlerleyen sayfalarda hikayede kalmış olmanın mutluluğunu yaşayıp, derin bir nefes alıyorsunuz. Bir kitap düşünün. Kitap size değil de minicik çocuğunuza ait olmasına rağmen; kitabı ona okurken siz heyecanlanıyorsunuz. Ve bir kitap düşünün. Bir karakteri eleştirirken; aslında ona ne kadar çok benzediğinizi keşfediyorsunuz.

      Şimdi bu kitabı düşünmeyi bırakın ve alıp okuyun. Uçanbalık Yayınları’ndan çıkan bir set Mıymıy Teyze serisi. Aynı karakterin birbirinden ilginç ve güzel maceralarını evinize taşımayı başaran, resimleri ile kalıpları yıkan bir kitap serisi. Aytül Akal’ın akıcı kalemi ile kelimelere bürünen, Zeynep Özatalay ile renklenen bu kitabı sadece çocuklara değil büyüklere de tavsiye ediyorum.

     Hikayemiz huysuz mu huysuz; memnuniyetsiz mi memnuniyetsiz; her şeye olumsuz tarafından bakan ve sürekli şikayet eden bir teyzemizle ilgili. Çok tanıdık geldi değil mi? Etrafımızda ne kadar çok Mıymıy Teyze olduğunu bu hikayeyi okuduktan sonra daha da iyi fark edeceksiniz. Tabii içimizdekini de…İşte bu teyzemizin bu duruşu bir gün hiç beklemediği bir misafirle değişir. Mine. Mine hayattan zevk alan, eğlenceli, neşe dolu, rahat ve mutlu bir çocuk. Mıymıy teyzenin profilinin tam tersi yani. Mıymıy teyzeye zorunlu bir nedenle misafir olmak zorunda kalır. Ancak Mine, Mıymıy teyzenin hayatında önemli bir değişime neden olacaktır: BAKIŞ AÇISINA.

    Mıymıy Teyze ile Mine’nin maceralarına katılmak ve doyasıya eğlenmek isterseniz bu seriyi mutlaka edinin derim. Kızım bu karaktere bayılıyor. Tabii ben de. Bir yandan da artık Mıymıy Teyze gibi davrandığımı fark ettiğimde bir silkeleniyorum. Mıymıy Teyze ve Mine’yi düşünüyorum. Mine gibi olmaya çalışıyorum. Mıymıy Teyze değişebilirse (ki bu çok zor bir ihtimaldi) ben de değişebilirim diyorum.

     Bu hikayeden çocukların da büyüklerinde alabileceği çok şey var. Olumlu bakış açısının, yaşamın güzelliklerini fark etmemiz gerektiğinin ve en olumsuz gibi görünen insanların bile değişebileceğinin mesajını veriyor bize. Yazarımızın ve çizerimizin ellerine sağlık. Çok güzel bir iş çıkarmışlar. Hayata hep olumlu bakmak dileğiyle…

 

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir