ISLAK HAVLU KAPAKLARI İLE EŞLEŞTİRME PANOSU YAPIMI

    Islak havluların kapaklarını ben de sonunda biriktirmeyi başardım. Biriktirdikten sonra da hemen eşleştirme panomu oluşturdum. Harika bir etkinlik oldu. Çocuklar çok sevdi. Başlangıçta açıp kapatmaları zor oldu ama sonra hemen alıştılar. Onlara da küçük kas çalışması oldu aynı zamanda.

       Gelelim Eşleştirme panosunun yapımına. Islak havluların kapaklarını biriktiriyorsunuz. Ardından büyük bir kartona belirli aralıklarla diziyor ve yapıştırıyorsunuz. İçerisine iki tane aynı figürü barındıran kartları yerleştiriyorsunuz. Ben bu videoda Meraklı Minik dergisinin eşleştirme kartlarını kullandım. Normal kart eşleştirmesinden daha çok dikkatlerini geçti diyebilirim. İçerisine yerleştirdiğiniz resimleri yapıştırmayın. Sonrasında farklı resimlerle değiş tokuş edersiniz.

      Oyunu oynamak ise son derece basit. Her seferinde iki tane kapağı açıyorsunuz. Aynı değilse kapatıyorsunuz. Başka iki kapağı açıyorsunuz. Bu sırada nerede ne var aklınızda tutmaya çalışıyorsunuz. Aynı resimleri bulduğunuzda kapakları açık bırakıyorsunuz ve devam ediyorsunuz. Ta ki tüm kapaklar açılana dek. Oyunu iki kişi olarak oynarsanız sırasıyla kartları açarsınız. En çok kart eşleştiren kazanır. Tek kişi oyunda ise zaman tutarak oynayabilirsiniz. Ne kadar hızlı bulursanız, kendi rekorunuzu kırmanız o kadar kolay olur.

     Bu etkinlik eşleştirme becerisinin yanı sıra, hafıza için de son derece geliştirici. Kısa süreli belleği desteklediği gibi, uzun süreli belleğin de gelişmesini sağlıyor. Ayrıca kapakları açılıp kapanması, ince motor becerilerini geliştirme konusunda etkinli. Dikkat ve konsantrasyon gelişimi konusunda etkisi ise tartışılmaz.

     Bu eğlenceli etkinliği evlerinizde ya da sınıflarınızda çocuklarınızla kolayca uygulayabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz…

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir