TIRNAK YEME ALIŞKANLIĞI / TEO’NUN TIRNAK YEME KİTABI

    Tırnak yeme, parmak emme, saç koparma, giysilerin bir parçasını çiğneme; pek çok çocukta rastladığımız alışkanlıklardan sadece bazılarıdır. Bu tür alışkanlıklar, başlangıçta bir amaca hizmet etse de, zamanla bir davranış problemine dönüşmektedir. Bu nedenle ebeveynler paniğe kapılmakta, sürekli uyarılarla fark etmeden davranışı pekiştirmektedirler. 

      Tırnak yeme problemi ile ilgili bilgilendirici yazımızı burada paylaşmıştık. Bugün size bu konu ile ilgili bir kitap tanıtmak istiyorum. Bilgi Yayınevi’nden çıkan Teo’nun Tırnak Yeme Kitabı, bu alışkanlıkla mücadele etmek için hazırlanmış ve Madalyon Psikiyatri Merkezi tarafından onaylanarak ebeveynlerin hizmetine sunulmuş. Kitap, hem çocukların okuyarak ve özdeşim kurarak tırnak yeme alışkanlığını bırakmasına hizmet ediyor, hem de ebeveynlere nasıl bir yol izleyecekleri konusunda kılavuzluk ediyor.

      Kitapta; Teo, tırnak yeme alışkanlığından mustarip bir çocuk. Bu alışkanlık hem kendisini hem de çevresini rahatsız ediyor. Ama alışkanlığından bir türlü vazgeçemiyor. Dedesi bunu fark ediyor ve bir teklif sunuyor. 3 taktikten oluşan bir oyun. Böylelikle dede, bir zamanlar kendisinin yaşamış olduğu bu olumsuz durumu atlatması için torununa destek oluyor.  Burada verilen mesaj “herkes senin yaşadığın bu sıkıntılı süreçleri yaşadı ama atlatmayı başardı” mesajı. Anlaşıldığını hissetmesi adına olumlu bir cümle. Ardından 3 taktik uygulanmaya başlıyor. Sonunda Teo, oyundan galip çıkıyor ve tırnak yeme alışkanlığından kurtuluyor.

     Bu kitabı okuyan çocuklar, Teo ile özdeşim kurarak aynı süreçten geçebilir ve tırnak yeme alışkanlıklarından kurtulabilirler. Aynı zamanda ebeveynler de, arka kısımda yapılan açıklamalar ile çocuklarına tırnak yeme alışkanlığını bırakması konusunda destek olabilir ve çocuklarının alışkanlıktan kurtulma mücadelelerinde yanlarında olabilirler. Alışkanlıkların üstesinden gelmek zordur ama imkansız değildir. Yine de çaresiz kaldıysanız ve çocuğunuzun tırnak yeme alışkanlığından kurtulamadıysanız; bir uzmana başvurmanızı öneririz.

    Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilir ve kolayca satın alabilirsiniz. Teo serisinin diğer kitaplarını da mutlaka gözden geçirmenizi salık veririm. Çocuklarınızla ilgili karşılaşabileceğiniz zorlukları aşma konusunda çok destekleyiciler. Sevgiler…

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir