BİR FİKİRLE NE YAPARSIN?

 

      Bir fikirle ne yaparsın ? Özellikle de bu biraz farklı, cesur ya da çılgınca bir fikirse? Fikrini saklar mısın? Ondan kaçar mısın? Yoksa senin fikrin değilmiş gibi mi yaparsın?

     Bu hikaye harika bir fikrin ve onun  ortaya çıkmasına yardım eden bir çocuğun hikayesi. Çocuğun kendine güveni arttıkça fikir de onunla birlikte büyür. Sonra bir gün harika bir şey olur.

    Bu hikaye, hayatının herhangi bir döneminde fazla iddialı, garip, zor bir fikir olmuş her yaştan insan içindir. O fikri memnuniyetle karşılamanızı, onu büyütmenizi ve sonrasında neler olduğunu görmenizi sağlamak için yazılmıştır. Çünkü fikriniz bir yere gitmiyor; aksine her şey yeni başlıyor.

     Arka kapak yazısında yazan bu yazı, aslında bize kitabın vermek istediğini en iyi şekilde özetliyor. Çoğu zaman zihnimizde fikirler canlanır. Özellikle çocukluk döneminde bu daha da çok olur. Bizi sürekli dürtükler. Harekete geçmemizi sağlamaya çalışır. Çoğunlukla oralı olmayız. Çevrenin eleştirisinden korkarız. Bu işi çevreye bile bırakmadan kendimiz fikirlerimizi hırpalarız. Neticede fikrimizin büyümeden solup gitmesine neden oluruz.

    Çocuklara fırsat verildiğinde, inanılmaz fikirler ortaya sunarlar. Onlar bambaşka bir bakış açısıyla hayata bakarlar. Yetişkinler gibi içerisine sığmak zorunda oldukları kalıplar yoktur. Çevrelerini saran yüksek yargı duvarları yoktur. Çocukken desteklenen fikirler, gelecek yaşamın da belirleyicisi olurlar. Çocukluklarında fikirlerini özgürce ifade etme fırsatı bulanlar, fikirlerini deneme cesareti gösterenler; yetişkin birer birey olduklarında daha üretici, daha yaratıcı ve toplum için daha faydalı birer fert haline gelirler. Bu nedenle çocukların fikirlerinin desteklenmesi, fikirlerini özgürce ifade edebileceği bir ortam sunulması son derece önemlidir.

    Uluslar arası ödüller kazanmış olan bu kitap, tam da bu amaca hizmet etmek için kaleme alınmış. İşini de gayet iyi yapmış. Gerek anlatım tarzı ile, gerekse de çizimleriyle sizi mest ediyor. Bırakın çocukları, anne babaları bile harekete geçiriyor. Hal böyle olunca bu kitabı burada tanıtmamak imkansızdı. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

bir fikirle ne yaparsın

     Kitabımızı okumadan önce biraz daha görsellik katalım, daha bir somutlaştıralım istedik. Haşlanmış yumurtamızı özenle boyadık, bir taçla fikrimiz haline getirdik.  Artık bizim de elle tutulur, gözle görünür bir fikrimiz olmuş oldu. Bir tane de kendimize taç taktık. Sonuçta bu fikri üreten bizlerdik. Aldık elimize fikrimizi ve kitabımızı zevkle okuduk. Henüz yaşımız küçük. Soyut kavramları anlamlandırmakta güçlük çekiyoruz. Ama daha şimdiden fikirlerin önemli olduğu düşüncesinin tohumlarını ekiyoruz yüreğimize. Hikayenin tadını çıkarıyoruz. Ve gelecek için kendi kendimize söz veriyoruz. Fikirlerimizi kim ne derse desin koruyacağız, besleyeceğiz ve büyüteceğiz. Onların kıymetini bilecek ve hayata geçireceğiz.

    Bir fikirle ne yaparsın? DÜNYAYI DEĞİŞTİRİRSİN!

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir