YAVRU AHTAPOT OLMAK ÇOK ZOR

     Yavru ahtapot olmak çok zordur. Ama anne ahtapot olmak çok daha zordur. Anneler hayatın koşturmacasının yanında bir de evlatlarının koşturmacasına ayak uydurmak zorundadırlar. Onları giydirmek, beslemek, uyutmak, beslemek, eğlendirmek, iyileştirmek, dinlemek… Öyle çok sorumlulukları vardır ki kimi zaman kendilerini bile unutmalarına neden olurlar. Bu kitaptaki hikaye de; giyinmeyi pek de sevmeyen bir evlada sahip güzel bir annenin kaleminden çıkmış. Sara Şahinkanat giydirilmesi çok da kolay olmayan Tan için hayal etmiş bu hikayeyi. Feridun Oral da çok güzel resimlerle zenginleştirmiş bu güzel yazıyı.

        Kitap hakkında fikir sahibi olmanız için kısaca özetleyelim. Yavru ahtapot Nino’yu annesi erkenden uyandırır. Yapılacak çok iş vardır. Nino oldukça isteksizdir. En zoru da giyinmektir. Sekiz kollu giysilerden kollarını geçirmektir. Yaz ayları iyi de, kış ayları eziyettir. Keşke yılanbalığı olsaydım diye geçirir içinden. Giyinmek ne kolay olurdu. Kahvaltısını yaptıktan sonra okul servisine biner. Ama yolda bir aksilik onu bekler. Yılanbalığının yuvasının tavanı çökmek üzeredir. Onca yumurta nasıl kurtarılacaktır. Yılanbalığı anne bırakamaz yumurtalarını. Nino yetişir yardımlarına. 8 koluyla kurtarır tüm yumurtaları ve anne yılanbalığını. Son anda kurtulmanın verdiği şaşkınlıkla, yılanbalığı anca gelir kendisine. Yardım eden kahramanı sorar herkese. Omuzlara alınır Nino. Çok mutlu olmuştur işe yaramış olabildiğini. Aynı zamanda 8 kollu bir ahtapot olduğu haline. Annesine anlatmak için koşar evine.

       Kendini olduğu gibi kabul etme ve hoşnut olma ile ilgili güzel bir kitap. YKY den çıkan bu kitabı kitaplığınızda bulundurmanızı mutlaka öneriyorum. “OLDUĞUNUZ GİBİ ÇOK GÜZELSİNİZ” çocuklar…

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

  1. Eren 14 Aralık 2016 Reply

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir