DEDİKODUNUN ZARARLARI: MİNİK AYI VADU- ORMANDAKİ DEDİKODU

      Çocuklarıma kitap seçerken dikkat ettiğim bazı noktalar vardır. Bunları kısaca özetleyecek olursak:

  • Kitap konusunun ilgi çekici olması,
  • Kitabın bir şeyler öğretmesi, bir anlam çıkarabilme,
  • Yalın ve anlaşılır bir dil kullanması,
  • Kelimeleri özenli bir biçimde seçmesi, argo kelime içermemesi,
  • Resimlerin bol ve renkli olması,
  • Resimlerin orijinal ve dikkat çekici olması,
  • Eğlenceli olması ve keyif vermesi.

       Bu kriterleri karşılayan bir kitap, çocuklarım için iyi bir kitaptır. Can yayınlarından çıkan Minik Ayı Vadu kitabı da benim için iyi bir kitap. Çünkü konu ilgi çekici (Biz ayıcıkları çok severiz), kitap bir şeyler öğretiyor (yeni kelimeler, dedikodunun kötü sonuçları, dostluğun önemi vs.), yalın ve anlaşılır bir dil kullanılmış, kelimeler özenle seçilmiş ve argo içermiyor (bencil, argo bir sözcük değil bir sıfattır), resimleri bol ve renkli, resimler orijinal ve dikkat çekici (ben bu tekniğe bayıldım), eğlenceli ve keyif verici. Daha ne olsun değil mi?

       Kitap, minik ayı Vadu ile arkadaşı Dadu’nun bir gün bir hiç yüzünden aralarının bozulmasıyla başlıyor. Vadu Dadu ile randevulaşıyor ve tam saatinde çınar ağacının altında bekliyor. Ancak Dadu gelmiyor. Vadu önce merak ediyor, sonra kızmaya başlıyor. Oradan geçmekte olan tavşan Vadu’ya ne olduğunu soruyor. Ancak verdiği cevap değişe değişe Dadu’ya çooook farklı bir şekilde iletiliyor. Dadu duydukları karşısında çok üzülüyor ve ağlamaya başlıyor. Bilge Baykuşun araya girmesiyle yanlış anlaşılma ortadan kalkıyor ve olay tatlıya bağlanıyor. Bize de hikayeden ders çıkarmak kalıyor.

      Okul öncesi veya sonrası bu kitabı tüm çocuklar için öneriyorum. Vadu ile Dadu’yu da çok seveceklerini düşünüyorum. Kitabı satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Hep kitaplarla dost kalmanız dileğiyle…

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir