KITALARI KEŞFEDİYORUZ

     Kıta mı? Oda ne? Peki ya okyanus nedir? Dünya böyle yuvarlak mıdır? Kıtalar ve okyanuslar onun üstünde midir? Tüm bu soruların yanıtlarını bulmak için gerçekleştirdiğimiz bu etkinlikte, yerküremizi elimize aldık. Tüm bunları anladık da bu yerkürenin üzerindeki Tom ve Jerry’ye bir anlam veremedik. Acaba tatil için mi gelmişlerdi?

       Tom ve Jerry’li yerküremizde keşfe çıkıyoruz. Yerküre üzerindeki suları ve kıtaları keşfediyoruz. Kıtaların isimlerini teker teker sayıyoruz ve yerlerini gösteriyoruz. Çeviriyoruz tekrar buluyoruz, çeviriyoruz tekrar buluyoruz. Coğrafya bilgilerini sevdik. Dünyamızı tanımaya istekliyiz. Ah bide şu kıtaların adlarını aklımızda tutabilsek. O işi de hallettik mi tamamdır. Aceleye gerek yok. Daha bir çok etkinlik yapacağız kıtalarla ilgili. Şimdilik isimlere aşina olalım yeter.

      Sevgili ebeveynler ve öğretmenler. Evinizde ve sınıfınızda bir yerküre bulundurmanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Ama benimki gibi kumbara yerküre olmasın. İçinde Tom ve Jerry de bulunmasın 🙂 Sonra beklemediğiniz sorularla karşılaşabilirsiniz. Demedi demeyin. Büyük boy olursa daha iyi olur. Çocuğunuz daha rahat inceleme yapabilir. Biz idareten kullanıyoruz . Sağlam bırakacaklarına inandığım zaman büyük boyunu da satın alacağım. Şimdilik bu iş görüyor.

      Kozmik eğitim, çocuğun yaşadığı ortamı ve dünyayı tanımasının ne derece önemli olduğunu vurguluyor. Montessori eğitim anlayışına göre coğrafya bilgisi, en öncelikli tutulan bilgiler arasında yer alıyor. Bu konu ile ilgili bir çok Montessori materyali de bulmanız mümkün. Daha yaşanır bir dünya dileklerimle…

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir