DÜNYA’NIN İÇİNİ KEŞFEDİYORUZ

     Dünya’nın içi neye benziyor? Çocuğun bu soruyu sorabilmesi için öncelikle dünyanın bir içinin olduğunu bilmesi gerekir. Önceki çalışmamızda; Yer Altında kitabını okumuş, dünyanın içinde de bir yaşam ve oluşum olduğunu kavramıştık . Kitapla ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kitapta bazı katmanlardan da bahsetmiş ve resimlerini incelemiştik.

    Bu bilgimizin sadece kelime ve resimlere sıkışmasına gönlümüz el vermedi ve bu konu ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirdik. Böylece bilgiyi somutlaştırdık ve elle tutulur hale getirdik. Artık bastığımız toprağın altında neler olduğunu biliyoruz.

    Peki bu etkinliği nasıl gerçekleştirdik? Öncelikle bize çok renkte oyun hamuru gerekti. Bunu temin ettikten sonra en iç kısma kırmızı, sonra turuncu, sarı, siyah ve kahverengi hamurları sararak bir top oluşturduk. Üstünü mavi hamur ile kapladık, deniz ve okyanusları ekledik. En üst kısma yeşil oyun hamuru ile kıtaları oluşturduk. Beyaz oyun hamuru ile kutupları belirginleştirdik. Minyatür bir dünyamız oldu.

     Minyatür dünyamızda öncelikle neler gördüğümüz konusunda sohbet ettik. Mavi kısımların ne olduğunu, yeşil kısımların ne olduğunu ve beyaz kısımların ne olduğunu konuştuk. Ardından bıçak yardımı ile dünyayı ikiye böldük. Bu kez iç kısmında neler gördüğümüzü ve aslında bunların neler olduğunu anlattık. İnceledik, düşündük, öğrendik.

    Dünyanın içindeki katmanları adlandırmadan, yapısal özelliklerine göre inceledik. İç merkez kısmının sıcak olduğunu; dışarı doğru gittikçe soğuduğunu ve yapısının değiştiğini keşfettik.  Böylece dünyamızı daha iyi tanıdık. Montessori kozmik eğitimin bir parçası olan bu etkinliği sizlere de öneririm.

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir