ŞARKI TAHMİN ETME OYUNU

Merhabalar, 

     Bugün sizlere ailece çok sevdiğimiz bir oyunu tanıtmak istiyorum “Şarkı tahmin etme oyunu”. Bu oyun aslında oldukça basit. Sözlerini söylemeden bir şarkı mırıldanıyorsunuz ve karşıdaki kişi de tahmin etmeye çalışıyor. Doğru tahmin ederse puan kazanıyor ve sıra kendisine geçiyor. Yanlış tahmin ederse devam ediyor. 

   Bu oyundaki amaç benzerlik ve farklılıklara odaklanma becerisinin gelişimi, melodileri tanıma, müzik ilgisi oluşturma, şarkı sözlerini hatırlama ve hafızayı geliştirme. Hem çok keyifli hem çok geliştirici sizce de öyle değil mi?

    Bu oyun konusunda Aybike Esra, Kerem Hakan’a göre bir adım daha önde. Kerem’in repertuar o kadar geniş değil. Bu nedenle de ona şarkı bulmakta azıcık zorlanıyoruz. Aybike’nin şarkı tahmin etme oyunundaki başarısının sırrı ise; dinlediği müziklerin sözlerine çok dikkat etmesi. Dikkatle dinler, tekrar eder ve sonunda ezberler. Şarkılara eşlik etmek, yolculuklardaki en büyük keyfi. Birçok favori şarkısı var. 

        Kerem ise daha çok müziğe odaklanıyor. Müziğin tınısı ilgisini çekiyor. Bu iki kardeş arasındaki farkı bir kez daha gösteriyor. Hiçbir çocuk birbirine benzemiyor. Bu oyunlarda kendini daha iyi gösteriyor. Aybike dile yatkınlığı ile ön plana çıkarken, Kerem sanatsal algı konusunda ön plana çıkıyor. Gelecekteki kişilik özellikleri ve meslek seçimleri de bu özelliklerine göre şekillenecek. 

        Her çocuk çok kıymetli ve biricik. Onları tanımak ve ilgi isteklerine göre yönlendirmek için onları iyi tanımak zorundasınız. İyi tanımak için de bol bol oyun oynamanız gerekiyor. Bu oyunda; çocuğunuzun kelimeleri hafızasında tutabilme yeteneğini, melodileri ayırt edebilme becerisi olup olmadığını, müziğe bir yatkınlığı var mı yok mu gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Şimdi hep beraber şarkı tahmin etme oyunu oynayalım mı?

 

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

  1. meltem 3 Ocak 2020 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir