YÜZYÜZ

      Bazı kitaplar vardır konusuyla ilginizi çeker, bazıları ise kurgusuyla… Kimi kitaplar dildeki ahenkle şiir gibi okunur adeta, kimileri ise sonunda verdiği mesajla fetheder gönlünüzü. Yüzyüz kitabının bende en çok iz bırakan özelliği ise resimleri oldu. Resim değil sanatı izledim sayfaların arasında dolanırken. Çocuk kitaplarında alışık olduğumuz o net çizgiler, ana renkler yoktu bu kitapta. Renklerin dansı vardı adeta…

      Elma Çocuk yayınlarından çıkan bu kitap , yıllar yılı değerinden hiçbir şey yitirmemiş. Birlikte olmanın önemi ve çözüm üretebilme yetisini ustalıkla ele alan kitap, resimleriyle de farkını ortaya koymuş. Kitabın konusundan biraz bahsetmek gerekirse;

     Yüzyüz kocaman bir kırmızı balık sürüsünde tek siyah olan balıktır. Diğerlerinden farklıdır ama onlardan daha hızlı yüzüyordur. Bir gün dev bir ton balığı gelir ve sürüyü yutar. Bir tek Yüzyüz kaçabilmiştir. Artık yalnızdır ve çok üzgündür.

     Yine de denizdeki güzellikler onu cezbeder, farklı deniz canlıları dikkatini çeker. Sonrasında tıpkı kendi sürüsüne benzeyen bir kırmızı balık sürüsüne rastlar. Ancak bu sürü yüzmekten çekinir. Büyük balığın kendilerini yutacağından endişelenir, kayalıklara saklanırlar.

     Ancak Yüzyüz bu davranışın çözüm olmadığını ve birlikte hareket ettikleri takdirde güvende olacaklarını söyler. Onlara nasıl birlikte yüzeceklerini öğretir ve Yüzyüz de onların gözü olur. Büyük balığı birlik olarak kaçırmayı başarırlar.

      Yüzyüz kitabı çocuklarınızın kitaplığında mutlaka bulunması gereken bir kitap. Tavsiye ederiz.

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

3 Comments

  1. Berkan 21 Nisan 2017 Reply
  2. Berkan 21 Nisan 2017 Reply
    • Vildan Aslan 21 Nisan 2017 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir