MİSKET OYNUYORUZ

Malzemeler:

  • Misket
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

      Bizim çocukluğumuzda kimsede bilgisayar, tablet telefon yoktu. Bu nedenle çocukluğumuzu doyasıya yaşadık, mutlu yaşadık. Farklı farklı oyunlar oynardık. Bu oyunlar bazen kız kıza, bazen erkek erkeğe, bazense karışık gruplar halinde (kızlı erkekli) oynanırdı.

     Erkek çocukların favori oyunlarının arasında futbol ve misket başı çekerlerdi. Misket oynamak aynı zamanda bu küçük erkekler için ticaretin ilk basamağını oluştururdu. Kazanan misketleri alır, bu misketleri yeni yatırımlar için kullanırdı. Bir kısmını da satar, harçlığını çıkarırdı.  

     Biz de küçük erkeğimizi yavaş yavaş ticarete alıştıralım dedik. Ancak yolumuz uzun gibi görünüyor. Zira daha hedefe doğru atmayı bile tam beceremiyoruz. Olsun olsun o da olur. Ama suç oğlumda değildi. Şartlar uygun değil misket oynamak için. Halıda misket oynandığı nerede görünmüş. Toprak zemin olacak ki yuvarlansın. Üstelik geniş de olması gerekiyor sahanın. Böyle kanepe altlarında misket arayarak konsantre olamayız ki. Bize kırsal lazım kırsal. İstanbul’un göbeğinde toprak mı var ki misket oynayalım?

     Koşullar uygun olmasa da bu etkinliğin bize getirileri oldukça fazla. El-göz koordinasyonumuz, ince motor becerilerimiz ve dikkatimiz gelişti. Eğlenmemiz de bonus oldu. Aybike Esra ile de en yakın zamanda denemeyi planlıyoruz. Sizlere de öneririz.

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir