İLK MAKAS TUTMA ÇALIŞMAMIZ

Malzemeler:

  • Makas
  • Kağıt

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • İnce Motor Beceriler (Fiziksel Gelişim)
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Günlük Yaşam Becerisi

       Artık yavaş yavaş makasla da çalışma vaktinin geldiğini düşünüyorum. Tabii makası ilk eline aldığında düzgün kesimler beklemek gerçekçi bir beklenti olmayacaktır. Bu nedenle öncelikle makası nasıl tutacağıni öğretmek, ardından makası hareket ettirmesini sağlamak ve son olarak da kağıdı gelişigüzel kesmesini sağlamak daha doğru bir yol olacaktır. Zamanla makasa hakim olmayı öğrenecek ve daha düzgün kesimler yapabilecektir.

       Tüm bu aşamalardan sonra artık belirli çizgilerin üzerinden giderek şekiller kesebilir, kesmeli yapıştırmalı etkinlikleri yapabilir hale gelebilirler. Ancak bu konuda çok acele edilmemesinde fayda var. Çünkü yaptıkları iş hiç de kolay değil. Makası tutmak ve açıp kapatabilmek bile onlar için büyük başarı. O nedenle tüm bu aşamalarda sabırla beklemeniz ve çocuğunuzu desteklemeniz gerekmekte.

       Günlük yaşam becerisi, dikkat, el-göz koordinasyonu ve küçük kas gelişimini destekleyen bu etkinliğe sizin çocuğunuzun da başlama vakti gelmedi mi? Haydi bakalım aç-kapa, aç-kapa:)

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir