TAŞITLAR: TRENİ TANIYORUZ

      İstanbul’da yaşıyorsanız, çocuğunuzun otomobil, uçak, helikopter, tramvay, metro, metrobüs, kamyon, tır, otobüs, minibüs, vapur, tekne, gemi, teleferik görme ihtimali yüksektir. Ancak biz henüz tren görmedik. Banliyö tren hattı olan Sirkeci-Halkalı güzergahı 2012 yılında yenilenme çalışması yapılması için kapatılmıştı. Ancak halen açılmadı. 2004-2006 yılları arasında bu hattı kullanmış ve çok sevmiştim. Bu mutluluk henüz çocuklarıma nasip olmadı. Haydarpaşa garı da ona keza.

       Bu yoksunluk sebebi ile biz de treni, oyuncaklar üzerinden öğrenmeye karar verdik. Oyuncak trenimizin raylarını kurduk, oyuncak trenimizi de rayların üzerine yerleştirdik. Çalıştırmaya başlayınca Kerem Hakan’daki şaşkınlığı ve mutluluğu görmeliydiniz. O anları kayıt altına alamadığım için çok üzüldüm.

     Bu etkinlikte; kara taşıtlarından olan treni tanıyoruz. Trenin özelliklerini, rayları ve daha bir çok bilgiyi tren yavaş yavaş rayların üzerinde ilerlerken arka fondan öğreniyoruz. Tren konusu olur da türküsü olmaz mı? Onu da söylüyoruz. Bed sesimin kusuruna bakmayın. Çocuklarım henüz güzel ses- çirkin ses ayırdına varmadıklarından, onlara rahatlıkla söyleyebiliyorum. Sıkıntı olmuyor. Ama size sıkıntı yaratacağına eminim 🙂 Türküyle kültürel bir yere de dokunmuş oluyoruz. Türküler de bizim kültürümüzün bir parçası öyle değil mi? Kozmik eğitimi de araya sıkıştırıyoruz.

    Sizler de eminim ki mevcut oyuncaklarınızla taşıtları tanıtıyorsunuzdur çocuklarınıza. Henüz trenle tanışmadılarsa basit bir tren düzeneği almanızı öneririm. 20- 30 TL gibi maliyeti olan trenler mevcut. Ben onlardan almıştım. Böylece hem çocuğunuzu sevindirir hem de trenler hakkında bir çok bilgiyi görsel olarak çocuğunuza verebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz…

 5,399 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.