HORTUM NE İŞE YARAR?

Malzemeler:

  • Bahçe Hortumu
  • Bidon veya Herhangi Bir Kap

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Günlük Yaşam Becerileri
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Kaba Motor Beceriler (Fiziksel Gelişim)
  • Fen Bilgisi
  • Neden-Sonuç İlişkisi

     Aybike Esra artık bahçe işlerine de iyice el atar oldu. Hortuma olan merakı, eline geçmesi ile birlikte eğlenceye dönüştü. Bizde bu durumu hemen etkinliğe çevirdik. Hortum kullanma becerisini geliştirmek adına çeşitli görevler verdik.

      Hortumla yerleri yıkamasını, asmayı sulamasını ve önündeki bidonu doldurmasını istedik. Hepsini gerçekleştirdi. Hortumu tutma konusunda hiç müdahalede bulunmadık. Bunu kendisinin keşfetmesini bekleyeceğiz. Her bilgiyi bizlerin çocuklarımıza hazır bir biçimde vermemiz, onların keşfetmesini engelliyor düşüncesindeyim. Zamanla daha önden tutması gerektiğini kendi kendine kavrayacaktır.

       Bidon doldurumu sırasında fen bilgisine başvurduk. Cismin dolması sonrasında sıvı akışının devam etmesinin taşmaya neden olacağını belirttik. Tabii ki bunu ders şeklinde uzun bilgilerle anlatmadık. Yaşına uygun olarak sadece sonucundan haberdar ettik o kadar. Bu kısa bilgi şimdilik onun için yeterli.

      Bu etkinlikle Aybike Esra, hem balkon yıkama konusunda günlük yaşam becerisini geliştirdi, hem hortumu kontrol altına alma konusunda el-göz koordinasyonunu geliştirdi, hem de çooook eğlendi:)

 3,305 total views,  2 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir