ÇORAPLAR AYAĞA

Malzemeler:

  • Çorap

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Günlük Yaşam Becerileri
  • Öz bakım
  • Fiziksel Gelişim
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Özgüven

       Günlük yaşam becerilerinin geliştirilmesi, Montessori felsefesini oluşturan temel taşlardan biridir. Bu eğitim felsefesine göre, çocuk öz bakım becerilerini kendi gerçekleştirir ve ihtiyacı olan tüm eylemleri kendi gerçekleştirir. Yaşına uygun olarak yapabileceği faaliyetleri kendi yapması için cesaretlendirilen çocuk, daha özgüvenli ve kendine yetebilen bir çocuk haline gelir.

     Çorap giyme becerisi de, günlük yaşam becerilerinin bir etkinliğidir. Çocuk öncelikle tek başına giymeyi başaramadığı çorapları, ebeveynin desteği ile giyer. Sonraki aşamada bir kısmı giydirilmiş olan çorabı, çocuktan çekmesi istenir. Daha sonraki aşamada ise çorap çocuğun ayak parmaklarına takılır ve geri kalan giyme işlemini çocuğun gerçekleştirmesi beklenir. Son olarak ise çocuk kendi çorabını kendi giyebilir.

      Çocuğa öğretilen her beceri de olduğu gibi, çorap giyme becerisinde de kademeli olarak öğretim önem arz etmektedir. Aşama aşama ilerleme ile sonuçta başarıya ulaşılabilir ve çocuk başarısızlık hissi yaşamamış olur.

     Çocuklarınızı kıyafetlerini kendileri giyme konusunda cesaretlendirmeniz, uygun fiziksel olgunluğa ulaştıklarında kendi kendilerine yetebilmeleri adına çok önemlidir. Çorap giyme etkinliği aynı zamanda fiziksel gelişime ve el-göz koordinasyonunun gelişimine de hizmet etmektedir.

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir