TIRTIL TEYZE

       Çocukların doğayı tanımaları, saygı duymalarına, saygı duymaları ise özgürleşmelerine vesile olur. Bu nedenle doğadan kopmamak, onu anlamaya ve anlatmaya çalışmak çok önemlidir. Kendimize dönmemizin yegane anahtarı olan doğa, biz ona dikkatlice baktığımızda hazinesini önümüze serecektir.

      Doğayı mümkün olduğu kadar çocuğun gözlemlemesini ve duyumsamasını sağlamak bir ebeveynlerin başlıca görevlerinden biridir. Bu, yaptırım şeklinde değil, kendiliğinden olmalıdır. Ebeveyne düşen görev, çocuğa merak edeceği ve araştıracağı bu ortamı sağlamak ve gerektiğinde bilgiye ulaşması konusunda ona destek olmaktır.

     Bazı doğa olaylarını gözlemleme ise zaman ve olanak açısından çok mümkün olmamaktadır. Barındırdığı tehlikeler, uzaklık, zamanla oluşma gibi faktörler bizi birinci elden deneyimleme konusunda mahrum bırakır. Bu tür durumlarda ise, ikincil kaynaklara başvururuz. Deneyler, kitaplar, videolar bize bizzat deneyimleyemediğimiz oluşumları gözlemleme olanağı tanır.

     Bu olaylardan biri ise kelebeğin başkalaşımıdır. Minik bir tırtıl iken, kozaya girmesi ve kelebek olarak ortaya çıkması her zaman karşılaşabileceğimiz bir doğa olayı sayılmaz. Bu nedenle bir bu başkalaşım macerasını, bizzat kahramanlarının ağzından dinleyebileceğimiz bir hikaye kitabı seçtik. Bilgi Yayınevi’nden çıkan Tırtıl Teyze, bize bu muhteşem olayı güzel bir hikaye ile anlatıyor. İçerisine de sevgi, barış gibi olumlu kavramları eklemeyi unutmuyor. Okul öncesi dönemin yanı sıra ilk okul dönemi çocukları için de çok uygun ve sade bir kitap. Dilinin akıcılığının yanı sıra, resimlemeler de sade ve etkileyici. Hiç göz yormuyor.

      Tırtıl Teyze kitabı hakkında detaylı bilgi edinmek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Tavsiye ederiz.

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir