BALONCU DEDE VE ÜÇ KÜÇÜK YARAMAZ

        Çocuklarıma kitap satın alırken bazı hususlara dikkat ederim. Dilin kullanımı, içeriği, hikayesi, resimleri, yazarı… Pek çok elemeden geçtikten sonra kitaplığımızda yerini bulur bu eşsiz kitaplar. Bu kitabı satın almamın en büyük nedeni ise; içeriğinde bulunan Kapadokya idi. 

      Ortaokul eğitimi alırken, bir Kapadokya gezisi düzenlenmiş; bazı sebeplerden ötürü çok istesem de geziye katılamamıştım. Sonrasında uzuuun yıllar geçti ve bir türlü Kapadokya’ya gitmek nasip olmadı. Ama aklımın bir ucunda Kapadokya hep kaldı. Kim bilir belki de bu yüzden bu kitabı görür görmez içeriğine bile bakmadan satın alıverdim. Sözümü yabana atmayın, bilimsel dayanağım bile var hem de kendi ellerimle yazdığım. Tüketicinin satın alma davranışlarında en önemli etken psikolojidir. Reklamcılar da bunu çok iyi bilirler. Biz de farkında olmaksızın psikolojik ihtiyaçlarımızı gidermek adına sürekli satın alırız. Bu satın alma da; benim psikolojik bir ihtiyacımı karşılıyor olmalı. Kapadokya özlemimi.

       Tüm bu ihtiyaç karşılama mevzusunun yanı sıra; eve gelip kitabı okuduğumuzda iyi bir seçim yaptığımın bilincine vardım. Feridun Oral hikayeyi çok güzel ele almış. Hikayenin girişi de gelişmesi de sonucu da çok yerinde olmuş. Sıkmadan, sormadan meramını anlatmış. Okul öncesi için bir başucu kitabı yaratmış. 

       Kitapta kuzu , oğlak ve köpek yavrusunun bir macerası anlatılıyor. Bol manzaralı olan bu macerada, baloncu dede ile olan ilişkileri, neler yaşadıkları ve yaşadıklarının sonucunda nelere maruz kaldıkları anlatılmış. Kitabın tek sevmediğim yanı “ceza” kavramını içerisinde barındıran bir cümle oldu: “Yarın size pamuk helva yok!”.  Bu cümle olmasaydı daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Ama hikayenin ve resimlerin güzelliği karşısında bu cümleyi unutuveriyorum. Feridun Oral’ı hikayeye böyle güzel bir yer seçtiği  ve ülkemizin bu değerini yansıttığı için ayrıca kutluyorum. 

       Çocuklarım kitaba tek kelimeyle bayıldılar. Tekrar tekrar okuttular. Sonrasında kitabı canlandırmaya karar verdik. Aybike Esra ile birlikte bir balon yaptık ve kahramanlarımızı içerisine yerleştirerek Kapadokya semalarında uçurduk. Kitabı canlandırma ile yaratıcılığımız ve somut algımız gelişirken, balonu oluşturma aşamasında da küçük kaslarımız ve el-göz koordinasyonumuz gelişti. 

        Şimdilerde çocuklar Kapadokya üzerinde yoğunlaşıyorlar. Bu konu ile ilgili de bir etkinlik hazırlamak farz oldu. Daha detaylı bir tanıtım yapmak gerekecek. Kim bilir belki bir gün tek başıma gidemediğim Kapadokya gezisine, ailemle birlikte giderim. Orada balona biner, Baloncu Dede gibi bulutları toplarım. Küçük beyaz bulutları çubuğa taktıktan sonra  üzerine pembe toz şeker serpip, size pamuk helva hazırlarım 🙂

        Kitap hakkında ayrıntılı bilgi edinmek ve satın almak için siteye buradan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

 

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir