ABLA KARDEŞ SANAT ETKİNLİĞİNDE:)

Malzemeler:

  • Boya
  • Kağıt

Yaş:

  • + 9 Ay

Kazanımlar:

  • İnce Motor Beceriler
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Yaratıcılık ve Hayal Gücü
  • Paylaşım
  • Duyuların Gelişimi

        Hiçbir zaman profesyonel anlamda resimle iç içe olmadım. Fakat tüm yaşamımı gözden geçirdiğimde boyalarla ve renklerle iç içe olmanın beni her zaman mutlu ettiğini anımsarım. Resim dersleri heyecanla beklediğim bir dersti. Resim yapmak en büyük hobim. Lise döneminden sonra boyalardan bu kadar süre uzak kaldığım için kendime kızmıyor değilim. İnsan vakti zamanında kendisini bu kadar mutlu eden bir uğraşla neden yollarını ayırır ki? 

        Neyse ki çocuklarımla birlikte bu heyecanı artık tekrar yaşayabiliyorum. Ufak tefek bir şeyler karalamak, boyalara dokunmak beni eskisi kadar mutlu ediyor. Umarım bu zevki çocuklarımda doyasıya yaşarlar.  Evet artık boyama karalama işlerine Kerem Hakan’i da dahil ettik. Gazamiz mübarek olsun:)Boyaları paylaşma konusunda da uzlaştığımıza göre geriye eğlenmekten başka bir şey kalmıyor bize.

       Boya ve kalemleri her zaman göz önünde tutmuyorum ben. Arada bir ortaya çıkan, çıktığı anda çok kıymetli olan ve hemen kullanılması gereken materyaller bizim için boyalar. Çok erken yaşlarda gereğinden fazla yapılan kağıt-kalem çalışmalarının çocukların sıkılmasına neden olduğu kanaatindeyim. En azından gözlemlerim bunu söylüyor.

       Evde sürekli resim yapan çocuklar, anaokulu döneminde de bu etkinlikleri yaptıkları için bir süre sonra bıkkınlık yaşıyorlar. Çünkü evde her an yapabildikleri ve elinin altındaki bu malzemeler artık onlara heyecan vermiyor. Ben de heyecanlarını kaybetmemeleri adına böyle bir yol denemeye karar verdim. İşe yarayacak mı ileride göreceğiz. Ancak şunu da hemen belirtmek isterim ki kitap okuma konusunda aynı yöntem geçerli değil. Kitap okuma oranı arttıkça ve yaş öne çekildikçe; sevgi ve ilgi artmaktadır. O nedenle kitapla erken yaşta tanıştırmanın, çocuklarınız için olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünmeyin. Aksine onun bir kitap aşığı olmasına vesile olursunuz.

        Çocuklarınız talep ettikleri sürece, onlarla resim ve boyama etkinliği yapmanızı öneririm. Ancak bu yaptığınız tek faaliyet olmasın. Ona alternatifler de sunun. Böyle zamanların tadını çıkarın:)

 

 7,669 total views,  2 views today

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir