MEYVELER-SEBZELER

 Malzemeler:
  • Meyve-Sebze Kartları (Kırkpabuç)

Yaş:

  • +6 Ay

Kazanımlar:

  • Zihinsel Gelişim

  • Dil Gelişimi

  • Eşleştirme (Ön Hazırlık)

 

     Bu etkinliğimizde kartlar aracılığı ile meyveleri ve sebzeleri tanımaya çalışıyoruz. Ben kavramların sadece gerçekleri ve üç boyutlu görünümleri ile değil, aynı zamanda iki boyutlu resimleri ile de tanıtılması taraftarıyım. Bu nedenle elime geçen tüm nesnelerin ve resimlerin ismini Kerem Hakan’la paylaşmaya çalışıyorum. Bu etkinlikte de kırkpabuçtan aldığım kartlarda bulunan nesnelerin isimlerini birkaç defa tekrarladım ve eş kartları ile eşleştirme yaptım. Bu şekilde gelecek dönemde yapacağım eşleştirme etkinliklerine de bir ön hazırlık yapmış oldum. “Aynı” kelimesini tanıtmaya çalıştım.

     Şuan işe yaramıyor gibi görünse de söylediğimiz her sözcük yavrularımızın belleğine ilmek ilmek işlenmekte ve gün gelip konuşmaya başladığında ; işte o zaman boşuna uğraşmadığınızı anlayacaksınız:)

    Kızımla birlikte bu etkinliği yaptığımızda henüz yeni 1 yaşına girmişti ve bana sorduklarımı gösterebiliyordu. Bir süre sonra da eşleştirmeye başlamıştı. Umarım bu durum oğlumda da geçerli olur:) Bu kartları daha sonra kart-kart eşleştirmesi ve kart-gerçek nesne eşleştirmesi olarak da kullanacağız. Farklı bir sürü forma uyarlayacağız.

    Bu etkinlikle birlikte çocuğunuzun zihin ve dil gelişimine yatırım yapmış olacaksınız ve hiç susmadığı dönemlerde bu kelimeleri bol bol duyacaksınız:) Kolaylıklar dileriz…

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir