BÜYÜK MOTOR BECERİSİ: ÇEKME-İTME

 Malzemeler:
  • Çekilip İtilebilecek Herhangi Bir Malzeme

Yaş:

  • +4 ay

Kazanımlar:

  • Büyük Motor Becerilerinin Edinimi

  • Fiziksel Gelişim

  • Özgüven

 

     Bebeklik döneminde yapılan çekme ve itme işlemleri büyük önem taşır. Bu hareketler bebeklik çağındaki fiziksel gelişimin en önemli unsurlarıdır. Bebek, çekme ve itme işlemleri ile birlikte kol ve omurga gücünü artırır ve vücut dengesini korumayı öğrenir. Yakalama refleksini de bilinçli olarak gerçekleştiren bebek, emekleme ve yürüme aşamalarına hazır hale gelmiş olur.

     Bebeklik döneminde çekme ve itme hareketlerini çocuğunuza her fırsatta yaptırmaya çalışın. Ne bulursanız çekiştirin ve bunu bir oyun haline getirin. Bunu bir güç savaşı gibi yansıtmayın. Özellikle ilk aylarda çekme hareketini daha kolay  yapan bebek, destekli ayakta durma döneminde de büyük nesneleri ya da tekerlekli objeleri (oyuncak alışveriş sepeti, bebek arabası vb.) iterek yürüme alıştırması yapar. Ayrıca gücünün yavaş yavaş farkına varan bebek, benlik algısını oluşturmaya başlar ve özgüvenin ilk adımlarını atar. Bu eğlenceli etkinlikle çocuğunuz çok daha kuvvetli bir fiziki yapıya sahip olacak, sizleri düşmanlardan koruyacak:)

 
label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir