OOBLECK DENEMEYE NE DERSİNİZ?

Malzemeler:

 • 3 Su Bardağı Nişasta
 • 1 Su Bardağı Su
 • İsteğe Bağlı Gıda Boyası

Yaş:

 • + 9 Ay

Kazanımlar:

 • Dokunsal Duyunun Geliştirilmesi
 • Bilimsel Merak Uyandırılması
 • Küçük Kas Gelişimi (Fiziksel Gelişim)
 • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
 • Deney 


        Bugünkü etkinliğimizde bilimsel ve dokunsal bir çalışma yapalım dedik ve oobleck de karar kıldık. Belki bir çoğunuzun uygulamış olduğu ama adını bilmediği bu etkinliği bir kez daha hatırlatalım dedik. 

       Kısaca tanımlamak gerekirse bilimsel adı  Non-Newtonian Fluid olan oobleck; newtonian olmayan akışkan bir özelliğine sahip. Yani sıvı olmasına rağmen basınç uygulandığında katı gibi davranıyor. Sanırım azıcık kafası karışık:) 

        Çocukların çok zevk aldığı ve bazen saatlerce başında vakit geçirdiği bu etkinlik, basit kurallara dayanıyor. Elinize aldığınızda ya da üzerine bastığınızda taş gibi sert olan bu maddeyi serbest bıraktığınız anda parmaklarınızın arasından akıp gittiğini hayretle izliyorsunuz. Yetişkinler için bile oldukça ilginç olan bu deneyi, çocuklar pür dikkat izliyor ve keşfetmeye çalışıyorlar. 

        Çocuğunuzun yaşı ufaksa ve oobleck ile ilk kez karşılaştıysa başlangıçta çekingen davranabilir ya da korkabilir. Bu sizi mutsuz etmesin. İkinci ya da üçüncü denemenizde başından alamayacaksınız garanti veriyorum. Aybike Esra’dan tecrübeliyim:) Siz ara sıra önüne sunmaya devam edin. 

        Kerem için biraz ürkütücü olmasına karşın; Aybike’yi etkinlikten ayırmamiz epey vaktimizi aldı. Siz de sadece iki malzemeyle bu harika etkinliği yapabilir, çocuğunuzla güzel vakit geçirebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz:)

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

2 Comments

 1. Tugce 11 Mayıs 2017 Reply
  • Vildan Aslan 11 Mayıs 2017 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir