KÜRDANLI KİRPİ YAPIMI

Malzemeler:

  • Oyun Hamuru
  • Kürdan

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Matematik Becerilerinin Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi

 

        Çocukların okulunda 100. Gün etkinliği diye bir etkinlik günü varmış. Biz velilerden de 100. Gün etkinliğine uygun 100 tane objeden oluşan bir tasarımı çocuklarımıza yaptırmamızı ve sergilemek için okula getirmemizi istediler. Aybike Esra’nın etkinliği 100 boncuktan kolye yapımı idi. Kerem Hakan’ın etkinliği ise 100 kürdanla kirpi yapımıydı.

       Etkinliğin amacı matematiksel gelişimi sağlama ve sayma becerisini geliştirme de olsa; işin içerisine yaratıcılık ve üç boyutlu bir tasarım girince sanat etkinliği de olabiliyor. Biz de bu etkinliği hem matematik becerileri hem de sanat etkinlikleri kategorisine almaya karar verdik. 

      Etkinlik gerek malzeme gerekse de uygulayıp bakımından yine çok basit ve eğlenceli bir etkinlik. Oyun hamuru ve kürdan yeterli. Önce oyun hamurumuza kirpi şekli veriyoruz (bizim hamur biraz bayatlamıştı bu nedenle biraz biçimsiz oldu). Ardından da çocuğumuza sayarak 100 adet çubuğu kirpinin vücuduna batırmasını istiyoruz. Böylece sayma becerileri gelişirken, kürdandan kirpi yapılabileceğini de öğrenmiş oluyor. Bir taşla iki kuş. 

      Kürdanları batırırken el-göz koordinasyonu sağlamak zorunda ve eline kürdan batmaması için Kerem çok titiz çalışıyor 🙂 

      Sizlerde çocuklarınızla bu eğlenceli etkinliği kolayca yapabilir, tatili daha zevkli hale getirebilirsiniz. Sevgiler…

 6,572 total views,  4 views today

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. İFTİ 500 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir