TANGRAM İLE SİMETRİ

Malzemeler:

  • 2 takım Tangram

Yaş:

  • +2 Yaş

Kazanımlar:

 

     İlk ortaya çıktığı tarih kesin olarak bilinmeyen Tangram oyunu, özellikle Ming hanedanı tarafından çok rağbet gören yaratıcı zeka oyunuymuş. Oyunun Çince adı Türkçe’ye “Yedi Parçalı Akıl Oyunu” veya “Bilgelik Oyunu” olarak çevrilebilir.  

     Tangram’da amaç yedi farklı geometrik şekli kullanarak birbirinden farklı bütünler oluşturmak. Ve bu yedi parça ile binlerce şekil oluşturulabilir. Biz bu etkinliğimizde henüz şekil oluşturmaya geçmedik. Yaşının küçük olması sebebiyle öncelikle tangramla tanışmasını arzu ettik. Geometrik şekilleri bir kez daha tekrar ettik ve onu kendi haline bırakarak etkinlik materyalimizle neler yapabileceğini gözlemledik. Sonuç ise bu videoda görülmekte. SİMETRİ! Herhangi bir komut verilmemesine karşın Aybike parçaları simetrik bir şekilde yerleştirmeyi tercih etti. Bu sırada Kerem ne mi yaptı? Tangram parçaları onun da oldukça ilgisini çekti ve tadına baktı:)

      Tangram benim dikkat eksikliği problemi var olan çocuklarla yaptığım çalışmalarda da kullandığım bir materyal. Dikkat ve konsantrasyonu güçlendirme konusunda etkisi asla yadsınamaz. Diğer katkıları ise yukarıda belirtmiş olduğum uzun listede mevcut. Maliyeti oldukça düşük olan bu materyalden iki adet edinerek çocuğunuzla birlikte çalışmalar yapabilir ve bu zevki birlikte yaşayabilirsiniz. Tangramla ilgili daha farklı uygulamaları da blogda paylaşacağım. Bu etkinliğim bir nevi tangramla tanışma etkinliği olarak adlandırılabilir. Çocuklarınızla tangramı iki yaşından itibaren tanıştırabilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz:)

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir