ÇOCUKLARDA YAS

     Ölüm, yaşamın en önemli gerçeklerindendir. Ölenle ölünmeyecektir ancak yas süreci nasıl geçecektir. Yaşamın en büyük acılarından olan yas yaşantısında, bireysel farklılıklar olmakla beraber benzer duygular yaşanmakta, benzer tepkiler verilmektedir. Yas içindeki bireylerin duygularını yaşamalarının sağlanması gere-mektedir. Ancak bu sürecin sağlıklı yaşanması için hem bireyin çevresindeki kişilere rehberlik etmek, hem de bireyin kendisine zarar vermeden en uygun koşullarda yasını yaşamasını sağlamak için psikolojik  yardımın önemi oldukça büyüktür.

     Bu çalışmada yas sürecinin belki de en çok ihmal edilen bireyleri olan çocuklar konusu ele alınacak, çocukların yas süreci ve neler yapılabileceği hakkında bazı bilgiler paylaşılacaktır. Makaleyi okumak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

ÇOCUKLARDA YAS

 5,530 total views,  2 views today

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir