SIVI DETERJANLI SLİME YAPIMI

Malzemeler:

  • Yarım Su Bardağı Su
  • 1 Çay Kaşığı Boraks
  • Bir Tüp Su Bazlı Yapıştırıcı
  • Bir Yıkamalık Sıvı Çamaşır Deterjanı
  • Gıda Boyası
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Deney ve Gözlem Becerisi
  • Dokunma Duyusunun Gelişimi
 

      Son dönemde oldukça revaçta olan bir etkinliği biz de yapıp sizlerle paylaşmak istedik. Her ne kadar hakkında olumsuz eleştiriler yapılsa da, biz bu eleştirilerden önce uygulamayı yaptığımız için taraflı davranamıyoruz. Slime maddesinin çocuklar için sağlıksız olduğu ile ilgili bazı yazıları sizler de görmüşsünüzdür. İçeriğindeki kimyasalların çocuklar için zararlı olabileceği ile ilgili çeşitli varsayımlar var. Ancak netleşmiş bir bilgi mevcut değil. Bu kararı ebeveynler verecek. Biz bir kez yaptık ve bu malzemeyi elde oynamak için değil de, duyusal havuzumuzda deniz olarak kullandığımız için çok temas etmedik. Etkinliğimiz burada. Yani zararı varsa da biz maruz kalmadık.

      Dokusu farklı olan maddelerle temas etmek, dokunma duyusunun gelişimi için çok yararlı. Slime maddesi de dokusal olarak çok farklı bir materyal. Bu nedenle tercih edilebilir. Ayrıca şeffaf olması da bir çok farklı materyalle kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Çocuklar tarafından da çok seviliyor.

     Yine belirtmekte fayda görüyorum. Bazı uzmanlar bu maddenin çocuklar için sağlıksız olduğunu belirtmekte. Eğer içiniz rahat değilse bu etkinliği çocuklarınızla yapmamanızı öneririm. Karar sizin. Keyifli oyunlar dilerim…

 7,382 total views,  2 views today

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir