LOKUM SANDVİÇ YAPIMI (SIHTARMA)

Merhabalar,

     Bu yazım bir çok ebeveyn için nostalji olarak adlandırılabilecek nitelikte. Sizleri bilmem ama benim çocukluğumda efsane olan bir lezzetten bahsetmek istiyorum sizlere. Birçoğunuzun çocukluğunda en az bir kez tattığı ve unutamadığı bir lezzet yazımızın konusu “lokum sandviç”. Anılar yavaş yavaş belirmeye başladı mı zihninizde? Başladıysa süper 🙂 

      Benim anılarımda bu lezzet, bayramlara özeldir. Belirli bir yaşa kadar büyüdüğüm köy bir tatar köyüydü. Hayatımın belki de en mutlu yılları o köyde geçmiştir. Babamın görevi nedeniyle yaşamış olduğum köyde, bayram sabahı mahalle ahalisi çoluk çocuk kadın erkek herkes erkenden caminin önünde toplanırdı. Klasik bayramlaşma merasiminden sonra herkese kuruyemiş ve lokum sandviç (özellikle çocuklara) dağıtılırdı. Nasıl heyecanlı bir bekleyişti anlatamam. Sırası gelen çocuk coşkuyla sandviçini alıp diğer arkadaşlarının yanına giderdi. Bu lezzeti mideye indirmek maksimum iki dakika sürerdi ama etkisi aylarca. Sonrasında yıllar geçtikçe misafirlikte çay servislerinin yanında bisküviye eşlik eden lokumu da görmeye başladık. Tabii ayrı ayrı yemek yerine hemen sandviç yapmayı tercih ediyorduk. İşte tüm bu anılar lokum sandviçi ben de özel kılar. 

      Bir de eşimin anılarından bahsetmek istiyorum sizlere. Çünkü lokum sandviç onun için de özel bir lezzet. Memleketimizde lokum sandviç “sıhtarma” ismiyle anılıyor. Eşim, mahalledeki arkadaşlarıyla sıhtarmasına maç yaparmış. Kaybeden takım kazanan takım oyuncularına sıhtarma ısmarlamak zorundaymış. Gazozuna maç yapmak gibi bir şey tabii daha ekonomik. O dönemlerin bakkalları da tane işi satıyorlarmış bisküvi ve lokumları (ne kar etmişlerdir eminim ki). Yani bu inanılmaz ikili eşim için çocukluğunun maçları iken, benim için eski bayramlar. 

       Her ne kadar çocuklarımı hazır gıdadan uzak tutmaya gayret etsem de bu lezzeti tatmalarını istedim. Ortam köy, zaman bayram olunca konsept de sıhtarmaya uygun hale geldi. Babaları çocuklara kendi elleriyle sıhtarmalarını yaptı, çocuklar da afiyetle yediler. Umarım bu dönem çocuklarımızın da böyle güzel çocukluk anıları olur. Bizim kadar güzel bir çocukluk geçirirler. Siz de lokum sandviç ile ilgili çocukluk anılarınızı lütfen yorum kısmında bizimle paylaşın.

       Sözün özü kısmına gelirsek, sıhtarma iki bisküvi bir lokumdan çooook daha fazlasıdır. Ayrıca çocuklarınızın bu tür anıları olması geçmişe gülümseyerek bakmaları için çok lazımdır. Çocuklarınızla anılar biriktirin. Bunların fiyatı düşük ama pahası biçilemez etkilerini lütfen görün. Keyifli bir hafta geçirmenizi dilerim. 

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir