MARDİN VE MİDYAT GEZİSİ

        Çocuklar için kültür turlarına çok kıymet veriyorum. Sadece bölgede bulunan yapıların değil; tarihin, kültürün, yemeklerinin, yaşam tarzının farkına varmalarını sağlamak amacıyla bu tür turlara çıkmadan önce epey bir araştırma yapıyorum. Gezimiz boyunca da yeri geldikçe bu bilgileri onlarla paylaşıyorum. Hem öğreniyor hem de eğleniyorlar. Hani derler ya çok okuyan mı bilir çok gezen mi? diye… Bence okuyarak gezen daha çok bilir. Okumadan salt gezmek hiç bir anlam ifade etmez. Bastığın toprağın, baktığın yapının tarihini bilmek zorundasın ki anlamı olsun. Aynı şekilde sadece okuyarak da çok bir şey öğrenildiğini düşünmüyorum. Özellikle de kültür,tarih ve sosyoloji açısından. Okuduğunu bizzat kendi atmosferinde solumak bambaşka bir şey.

      Bu gezimizde Mardin ve Midyat turu yaptık. İnanlımaz atmosferi olan bambaşka büyülü bir şehir burası. İtiraf etmem gerekirse bu güne kadar gezmiş olduğum en başımı döndüren şehir diyebilirim. Her sokağı her evi, her hanı ayrı mı güzel olur. Gözümü alabildiğim vakitlerde çocuklarla şehir hakkında sohbet ettim. Yapıları inceledik, manastırları hayranlıkla izledik, sokaklarında dolaştık. İnsanlarını gözlemleyip, yöresel yemeklerini tattık. Telkari işi kolye almayı da unutmadık. 

     Çocuklarım da ben de Mardin’den ayrılmak istemeye istemeye güzel anılarla ayrıldık. Eğer henüz yolunuz düşmediyse bu güzel şehre, lütfen ertelemeyin. Bahar ayları bu gezi için mükemmel. Planınızı programınızı yapın ve doyasıya yaşayın bu şehri. En az dört gününüzü ayırmayı ihmal etmeyin. Biz en yakın zamanda tekrar ziyaret etmeyi planlıyoruz.Gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir kaç yeri saymak gerekirse; Deyrüzzaferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kasımiye Medresesi, Zinciriye Medresesi, Dara Harabeleri, Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi, Mardin Müzesi, Ulu Camii, Mor Yakup Kilisesi, Kırklar Kilisesi, Mardin Kalesi, Midyat Eski Kent, Şehidiye Medresesi, Hatuniye Medresesi… Sizlere de öneririz. Sevgiler…

 4,188 total views,  4 views today

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.