FİZİKSEL GELİŞİMİ DESTEKLEME EGZERSİZLERİ 1

     Çocuklarımızın zihinsel, sosyal, duygusal, dil, ahlak ve fiziksel gelişimi biz ebeveynler için oldukça önemlidir. Her alanda gelişimlerini desteklemek için çaba sarf eder, farklı yöntemler uygularız. Biri diğerinden daha önemlidir diyemeyiz. Hepsine aynı mesafede yaklaşırız. Çünkü çocuk bir bütündür; her alanda geliştirilmesi ve ilerlemesinin desteklenmesi elzemdir.

     Fiziksel gelişim de diğerleri kadar önem arz eden ve doğumdan sonraki dönemde en çok takip edilen kollardan biridir. Bebekler; sosyal, dilsel, zihinsel pek çok özelliği doğum sonrasında hemen gösteremezler. Bunların takip ve ölçümü pek mümkün olmamaktadır. Ancak fiziksel gelişim hafta hafta takip edilebilir ve ortalama ile mukayese edilerek gelişim süreci kontrol altında tutulabilir. Bu takip, bebek için hayati önem taşımaktadır. Fiziksel bir gelişim geriliği geleceğin habercisi olabilir, ya da beslenme ile ilgili sıkıntıların var olduğunu göstererek çözüm üretilmesine katkı sağlayabilir.

      Kontrol edilmesi, ölçülmesi bu kadar somut olan bir gelişim kolunun deneyleri de elbette fazla olacaktır. Bilim insanları geçmişten günümüze çocukların fiziksel gelişimini gözlemlemekte, büyüme ve gelişme ile ilgili olumlu ya da olumsuz etkenleri belirleyebilmektedir. Bu araştırmalar ışığında çocuk doktorları ve uzmanlar çocukların fiziksel gelişimini desteklemek adına yapılabilecek şeyleri ve alınabilecek tedbirleri ailelere söylemekte, onları bilgilendirerek gelecek neslin daha sağlıklı olmasını sağlayabilmektedirler.

     Fiziksel gelişimi etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Genetik, doğum öncesi ve sonrası travmalar, hastalıklar, beslenme, fiziki koşullar, egzersiz bunlardan sadece bir kaçıdır. Sağlıklı bir doğum süreci geçirmiş, genetik bir problemi olmayan, sağlıklı ve düzenli beslenen, fiziki koşulları uygun olan ve hareket eden çocuklar, fiziksel olarak normal gelişim standardını yakalayacaklardır.

      Bu yazımızda sizlere fiziksel gelişimi destekleyen egzersizlerden birini tanıtmak istiyorum. Yüksekte bulunan bir topa vurmaya çalışma; çocukların boy uzaması ve fiziksel gelişimi için çok etkili bir yöntemdir. Basketbolun yarattığı etkiyi okul öncesinde sağlamaya yarar. Evinizin tavanına asacağınız bir topla, çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hem ekonomik hem kolay olan bu etkinliğin çocukların boy uzamasında oldukça işe yaradığı saptanmış. Bu nedenle denemeye değer. Üstelik çok eğlenceli. Başlangıçta bir kaç deneme başarısız olabilir. Çocuklarınız motivasyon kaybı yaşayabilirler. Onları tekrar tekrar denemeleri için cesaretlendirin. Bir kez başardıklarında tekrar tekrar yapmaya çalışacaklar. Bu, sabretme ve vazgeçmeme özelliğini de kazandıracak çocuklarınıza. Çocuğunun boyunun kısa olmasından yakınan ebeveynlere özellikle tavsiye ederim.

 8,194 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir