ÇINAR AĞACININ SEVİNCİ KİTABI VE ÇINAR AĞACI YAPIMI

     Bu yazımızda sizlere güzel bir kitabı tanıtacağız ve kitap içeriğine uygun bir etkinlik paylaşacağız. Böylelikle, hem dil gelişimini destekleyecek hem de ince motor becerilerimizi ve yaratıcılığımızı geliştireceğiz.

      Kitabımız; Formül Yayıncılıktan çıkan Çınar Ağacının Sevinci. Konusunu en sevdiğim kitaplar arasında ilk 10’a girer desem yalan olmaz. Her okuyuşumda ayrı bir tat alıyorum kitaptan. İçeriğinde bir çok konuyu barındırıyor: Mevsimleri ve özelliklerini, dostluğu, yardımseverliği, empatiyi, çözüm üretmeyi, iyiliği vb.

      Bu kadar dolu dolu olan bu kitabın resimleri de oldukça eğlenceli. Kitabın yazarı Micoletta Costa iyi bir iş çıkartmış. Okul öncesi dönem çocuklarının rahatlıkla anlayabileceği bir dil kullanmış.

      Kitabın konusundan da biraz bahsedelim: Sonbahar gelmiştir ve çınar ağacının yaprakları tek tek dökülmektedir. Çınar bu durum karşısında oldukça üzgündür. Kedi dostları da çınar ağacına üzülmekte ancak ellerinden bir şey gelmemektedir. Elif odasının penceresinden çınar ağacına bakarken aklına bir fikir gelir. Renkli kağıtlardan bir çok yaprak keser. Sonra çınar ağacının dallarına takar. Yıldızlar da çınar ağacını yeşil kurdelelerle donatırlar. Ay, bu durumdan hoşnuttur ve kuşlara ağacın dallarına koymaları için mumlar verir. Artık çınar ağacı çok fiyakalıdır.

      Ay teşekkür etmek için Elif’ e bir salıncak hediye eder. Sonuçta çınar ağacını süsleme fikri ona aittir. Elif sallanır sallanır ve uçmaya başlar. Ay’ın yüzeyine konar ve vanilya kokusuyla uykuya dalar. Sabah geldiğinde yatağında uyanır ve pencereden çınar ağacına bakar. Çınar ağacı mutlu görünüyordur. Acaba dün akşam olanlar rüya mıdır? Rüya olsa bile çok güzeldir. Okula giden Elif’i çınar ağacı selamlar, mutlu olduğunu ve onun için endişelenmemesini söyler…

       Bu kadar çınar ağacının hikayesini dinleyip de etkinliğini yapmamak olmaz. Biz de kolları sıvadık ve kendimize bir çınar ağacı yaptık.

Malzemeler:

 • Dal Parçaları
 • Kurdele
 • Boncuklar
 • Hazır İp
 • Cam Şişe
 • Renkli Kum
 • Hasır

Yaş:

 • + 3 Yaş

Kazanımlar:

 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
 • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
 • Yaratıcılık
 • Sanat Etkinliği
 • Dokunsal Duyunun Gelişimi

     Etkinliğimizde öncelikle; dalları bir arada tutmak için hasır iple bağlıyor ve sarıyoruz (Siz dilerseniz dağınık şekilde de şişeye koyabilirsiniz, biz ağaç  gövdesi olmasını istediğimiz için sardık). Sonrasında şişemizi kumla dolduruyoruz (aktarma çalışması) ve dallarımızı şişeye koyuyoruz.

      Dallarımızı süslemek için boncuklar ve kurdeleler kullanıyoruz. Biz yeşil kurdelemiz olmadığı için kırmızı kullandık. Sizler eğer bulabilirseniz kitaba uygunluk açısından yeşil kurdele kullanabilirsiniz. Mum koyamayacağımız için de boncuklarla süsleme işlemi gerçekleştirdik.

     Son olarak şişemizi hasırla giydirdik ve kurdeleyle bağladık. Sonuçtan oldukça memnun kaldık. Bizim çınar ağacımız da oldukça fiyakalı oldu. Sadeliğini kaybetmemesi için süslemeyi çok abartmadık. Sonrasında da çınar ağacımızı armağan ettik.

     Bu güzel kitabı okumanızı mutlaka tavsiye ediyorum. Ardından bizim gibi etkinlik yaparak çınar ağacına hayat verebilir, eğlenceli saatler geçirebilirsiniz. İyi eğlenceler dileriz…

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir