ÇOCUKLARDA DAĞINIKLIK- PAMUK İLE TEKİR

     Dağınıklık, aslında kişilikle ilintili bir özellik değildir. Tamamen öğrenilmiş bir davranıştır. Çocukluk dönemi özelliklerinin de en göze çarpan davranışlarından da biridir dağınıklık. Evet, ebeveynler oldukça tertipli ve düzenli olabilir. Evinizde her şey yerli yerinde ve pırıl pırıl olabilir. Peki bu çocuk dağınıklığı nereden öğrenir?

    Öğrenme sadece gözlem yoluyla olmaz. Öğrenme, davranışsal tepkilerle de edinilebilir. Çocuğunuzun bir eşyasını yerine koymamasına tepki göstermişseniz, çocuğunuz sonraki bir zamanda sizi kızdırmak ya da dikkatinizi çekmek için aynı davranışı tekrarlayabilir. Ayrıca, çocukluk dönemindeki dalgınlık ve dikkatini iki konuya birden odaklayamama problemi; dağınık olmak için yeterli bir sebeptir.

    Neden ne olursa olsun, sonucun değişmesi için bazı tedbirler alabilirsiniz. Dağınıklığına aşırı tepki göstermeden birlikte toplamayı teklif etmek, davranışının nedenini anlamaya çalışmak, sık kullanmadığı eşyaları ortadan kaldırarak sade bir ortam hazırlamak, örnek teşkil etmek, düzenli olmanın önemini kavratmak…

     Düzenli olmanın önemi ve gerekliliği ile ilgili çok güzel bir kitap önermek istiyorum bu yazımda. Bu hikaye ile düzenli olmanın yararı ve dağınıklığın getirmiş olduğu sıkıntılardan bahsedebilir, çocuğunuzun daha derli toplu olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kitap okumanın getirmiş olduğu kelime hazinesini de bu kitapla zenginleştirebilirsiniz. Timaş Çocuk yayınlarından çıkan Pamuk ile Tekir kitabını tüm okul öncesi ve ilkokul yaş grubundaki çocuklara öneriyorum.

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir