DÜĞME DİKİYORUZ

Malzemeler:

  • Zig-zag Dikiş Seti (ya da Alternatifleri)

Yaş:

  • + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Günlük Yaşam Becerilerinin Gelişimi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Becerisi
  • Neden-Sonuç İlişkisi
  • El-Göz Koordinasyonu

     Dikiş dikme çalışmaları Montessori eğitiminde günlük yaşam becerileri etkinliklerinin en önemli kısımlarından biridir. Bu becerinin kazanılması ile çocuğun kendi kendine yetebilir hale gelmesine zemin hazırlanacak ve çocuk duygusal açıdan daha özgüvenli bir birey haline gelebilecektir. Dikiş dikme aynı zamanda el-göz korrdinasyonu, küçük kas gelişimi , dikkat ve konsantrasyon gelişimi açısından da oldukça yararlı bir etkinliktir.

    Başlangıç aşamasında çocuğun kolayca kavrayabileceği ve kendine zarar vermeyeceği büyük ve ahşap/plastik iğne tercih edilmelidir. Bu iğne ile önceden oluşturulmuş deliklerden iplik geçirmesi sağlanmalı, sonrasında dikiş dikme figürleri gösterilmelidir. Bu aşamada iri düğme dikme alıştırmaları da yapılabilir.

    Bu konuda pratik kazanan çocuğa sonrasında normal iğne verilebilir ve kumaş dikmesi istenebilir. Aşama aşama ilerleme gerektiren bu etkinlikte acele etmemeli ve bir aşama tamamlanmadan diğerine geçilmemelidir. Dikme ve iğne kullanma konusunda gelişim gösteren çocuğa, sonrasında dikiş teknikleri de öğretilebilir.

      Biz Aybike Esra ile yaptığımız bu etkinlikte, hazır bir materyal kullandık. Ancak; kartonda delik açılarak ve iri bir iğne kullanılarak bu etkinliği evinizdeki materyallerle de uygulayabilirsiniz. Aybike ara ara eline alıp bu etkinliği uygulamaya bayılıyor. Çok zevk alıyor. Normal iğneye geçtiği zaman ne olur bilemem. Ama şuan düğme dikmenin mantığını anlamış olması bana yetiyor.

label, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir