SAYILI BONCUK YERLEŞTİRME

Malzemeler:

  • Üzerinde Rakamlar Bulunan Kartlar
  • İri Boncuklar, Taşlar ya da Farklı Ufak Nesneler
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Matematiksel Becerilerin Gelişimi
  • Sayı Sayma (Kavram Bilgisi)
  • Duyuların Gelişimi (Dokunma Duyusu)
  • Eşleştirme
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

     Üç yaştan itibaren başlayan matematik becerilerini artırma etkinliklerini kademeli olarak uygulamaya devam ediyoruz. Sayı saymayı öğrendik. Sonrasında rakamların görünümünü öğrenmeye başladık. Bu öğrenme sürecinde zımpara rakamlarımızla dokunsal duyuyu harekete geçirdik ve öğrenmeyi pekiştirdik. Artık sayıların miktar olarak neye karşılık geldiklerini öğrenmelerini sağlamaya geldi sıra. Sayılı nesnelerle rakamları eşleştirme çalışması yapıyoruz bu etkinliğimizde.

      Zımpara rakamlarımızı zemine yerleştiriyoruz. Sonrasında bol miktarda cam boncuğu içeren kutuyu da çocuğun yanına yerleştiriyoruz. Çocuktan kartta bulunan rakama eş gelen sayı kadar boncuğu altına dizmesini istiyoruz. Bu dizim iki sıra halinde gerçekleştiriliyor. Bunun nedeni çocuğun tek ve çift sayıları öğrenmesine zemin hazırlamak.

      Uygulamayı öncelikle yetişkin gerçekleştirmeli, daha sonra çocuktan yapmasını istemeli. Çocuk yetişkinin gösterdiği şekilde etkinliği gerçekleştirecektir. Bu etkinlikte yeteri kadar pratik yapıldıktan sonra bir üst etkinliğe geçilebilir. Sayıların somut olarak öğrenilmesi açısından son derece önemli bir etkinliktir.

      Sayı bilgisi, dikkat ve konsantrasyon gelişimi, kavram bilgisi, eşleştirme becerisi, dokunsal duyunun gelişimi adına güzel bir etkinlik.

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir