ELEKTRONİK OYUNLAR MANİPÜLE EDİLİYOR

    Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Memduh Sami Taner, elektronik oyunların manipüle edilerek insanların sağlıklarının ve güvenliklerinin kolayca tehdit edilebildiğini bildirdi.

     Doç. Dr. Taner, yaptığı açıklamada, elektronik oyunların günümüzde herkesin değişik yöntemlerle temas kurduğu ve bu oyunlar üzerinden kendilerine özel dünya oluşturduğunu söyledi.
     Elektronik oyunların da öğretici yanları olduğunu belirten Taner, bazı oyunlarda göz, zihin ve parmakların aktif olduğunu kaydetti.
     Taner, bu oyun türlerinde bedenin hareketsiz kaldığına değinerek, elektronik oyunların insanların zihinsel aktivitelerini hızlandırdığını ancak kişiyi hareketsizliğe ittiğini vurguladı.

– “Riskli alanlarda oynanıyor”
      Sokaklarda oynanan oyunların ise son yıllarda terk edildiğine dikkati çeken Taner, şunları kaydetti
“Geçmişte mahalle ortamındaki bir çocuk, sosyal rolünü oyun oynayarak öğrenirdi. Çocuklar baba, anne, öğretmen, doktor, lider ya da nefer olmayı oyun oynayarak deneyimlerken, geleceğe yönelik misyonlarını da öğrenir, mesleki seçimler yaparlardı. Biz tekrar bu zeminleri yaratamazsak çocuklar ekranlara tamamen saplanmak durumunda kalacaklar. Son günlerde yaygınlaşan Pokemon Go oyunu da bu duruma bir örnektir. Pokemon Go, iyi niyetle başlamış, insanları hep oturarak değil de hareketlendirip dolaştırma, keşfetme, yarış ve eğlence yönü de olsun diye tasarlanmış bir oyun. Ancak beklenmedik bir ilgi ile tablo neredeyse bağımlılığa vardı ve bunun somut zararları da oluşmaya başladı. Trafikte, sosyal alanlarda, iş ve güvenlik açısından riskli alanlarda neredeyse her yerde bu oyun oynanıyor.”
      Yakın zamanda yurt dışında yaşanan ilginç bir olayı örnek gösteren Taner, “Bu oyunun içine sızan bazı hackerlar oyunculara bazı tenha noktalarda bulunması gereken misyonlar vererek oyuncuyu o bölgelere yöneltmiş, sonuç olarak oyuncular soygun veya şiddete maruz kalarak mağdur olmuştur. Bu oyunlar manipüle edilerek insanların sağlıkları ve güvenlikleri kolayca tehdit edilebiliyor. Dozunda ve bilinçli oynanan her elektronik oyun faydalıdır.” dedi.

Kaynak: www.egitimajansi.com

 3,152 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.