ÇATALCA GEZİSİ

    İstanbul ve çevresinde yaşıyorsanız ve farklı bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız size önerebileceğim yerlerden ilki sanırım Çatalca olurdu. Çocuklarınızla birlikte hem piknik yapabileceğiniz hem at binebileceğiniz ve doğa ile iç içe olabileceğiniz eşsiz bir yerdir Çatalca.  Hem şehirden uzak atmosferiyle hem de şehrin hemen yanı başında olan bu doğal güzellik size güzel bir alternatif oluşturabilir. Hafta sonları İstanbul’dan gelen misafirleriyle oldukça dolu olan bu bölge; hafta içi sakin ve huzurludur. Havalar iyice soğumadan bu hafta sonunu bu geziye ayırmanızı şiddetle tavsiye ederim.  Lafı çok uzatmak istemiyor ve zaman geçirdiğimiz bir at çiftliğinden güzel karelerle sizi baş başa bırakıyorum. 

 

çatalca 1 çatalca 2 çatalca 3 çatalca 4 çatalca 5

       At binme çiftliğinde hem küçük misafirler için hem de yetişkinler için ayrı ayrı biniş alanları var. Resimde gördüğünüz alan miniklere özel. Yetişkinlerin alanı oldukça büyük. Burada çocuklarınızı ister midilliye isterseniz de ata bindirebiliyorsunuz. Tabii belli bir ücret karşılığında. Turu yanlış hatırlamıyorsam 10 TL idi. Yani biraz pahalı. Ama çocukların yaşadığı deneyim ve mutluluk paha biçilemez. Bakar mısınız Aybike Esra nasıl da mutlu görünüyor.

çatalca 6

       At ve midillinin yanı sıra bu sevimli eşek tüm çocukların maskotuydu. Sevmeye doyamadık. Ne kadar da şirin öyle değil mi?

çatalca 7 çatalca 8 çatalca 9 çatalca 12 çatalca 13 çatalca 10 çatalca 11

      Çiftliğin arka bölümüne bir de minik bir hayvanat bahçesi oluşturmuşlar. Kümes hayvanları ve köpeklerden oluşan bu mini hayvanat bahçesi de çocukların gezmekten mutlu olduğu alanlardan birini oluşturuyor.

çatalca 14

     Ön kısımda ise piknik masaları var. İster kendi yiyeceğinizi getirerek sadece masaları kullanabilir isterseniz de orada bulunan yiyeceklerden tadabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Masalar kiralanıyor, çiftliğe girmek ücretsiz. Ayrıca çiftliğin her yerine serpiştirilmiş köylere özgü eşyalar otantik bir hava katıyor. Tek olumsuz yanı çiftliğin biraz bakımsız oluşu. Çok daha bakımlı ve temiz bir hale getirilebilir diye düşünüyorum. Biraz terkedilmiş bir yer izlenimi veriyor.

     Yine de güzel bir hafta sonu için tercih edeceğim ve tekrar gidebileceğim bir yer olarak listeme kaydettim. Çatalca’da bir çok çiftlik bulunmakta. İnternetten araştırıp gidebilirsiniz. Zaten çoğu aynı yol üzerinde ve yan yana sıralanmış. Bu nedenle bulmanız hiç de zor olmayacaktır.

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir