KALEMTIRAŞ KULLANIYORUZ

Malzemeler:

  • Kalem
  • Kalemtıraş

Yaş:

  • +2 Yaş

Kazanımlar:

  • Günlük Yaşam Becerileri
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Küçük Kas Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi
  • Özgüven

     Çocuğunuz artık büyüyor. Resim ve boyama faaliyetleri yoğunluk kazanmakta. Tabi bu etkinliklerde kullandığı en önemli materyallerden biri de boya kalemleri. Ancak bir problem var. Boya kalemlerinin uçları kırılıyor ve ya bitiyor. Çocuğunuzda sürekli kalemlerin ucunun açılması konusunda size başvuruyor. Bu da etkinlikte size bağımlı olmasına neden oluyor.

     Peki bu olumsuz durumun çözümü nedir? Tabii ki çocuğunuzun kendi kalemlerinin ucunu kendisinin açması. Size ihtiyaç duymadan gereksinimlerini karşılaması. Bunu kaç yaşında başarabilir? Siz bu konuda önünü açarsanız zannettiğinizden çok daha erken yaşlarda.

     Çocuğunuza kalemtıraşı kullanma konusunda destekleyici davrandığınız takdirde çocuğunuz bu konuda sizinle işbirliği içerisinde olacak ve kalemlerini devamlı olarak kendisi açmak isteyecektir. Kaleminin ucu kırıldığında “Anne kalemin ucunu aç” demek yerine kalemtıraşı alacak ve kendi kendine bu işlemi yerine getirecektir.

     Küçük kas gelişimini ve günlük yaşam becerilerini içeren bu etkinlik aynı zamanda dikkati yoğunlaştırmayı da sağlamaktadır. El-göz koordinasyonu da güçlenmektedir. Döndürme ve yerine takma becerileri geliştikçe daha doğru hareketlerle yapılacak bu faaliyette ihtiyacınız olan sadece kalem ve kalem açacağı. Hadi kolay gelsin 🙂

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir