YAPRAKLARI İNCELİYORUZ

Malzemeler:

  • Büyüteç
  • Çeşitli Yapraklar

Yaş:

  • + 3Yaş

Kazanımlar:

  • Doğa ve Fen Bilgisi
  • Gözlem Yeteneği
  • Farklılıklar
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Duyuları Geliştirme
  • Bilimsel Beceriler
  • Merak

    Bizler şimdiki nesle göre doğayı tanıma konusunda daha şanslı çocuklardık. Genelimiz doğa ile iç içe büyüdük. Şehirlerde yaşayanlarımızın bile sık sık gittikleri köyleri vardı. Bitkileri hayvanları uzun uzadıya gözlemleyebiliyor, dokunabiliyor hatta bakımını üstlenebiliyorduk.

    Oysa ki günümüz çocukları şehirlerde dört duvar arasında yaşamaktalar. Sokak kedileri ve köpekleri de olmasa hayvanları görme şansları yok. Gerçi kedi ve köpekleri de görmeleri bir şey ifade etmiyor . Çünkü tehlikeli olabilecekleri düşüncesi ile çocuklarımızı hayvanlara yaklaştırmıyoruz. O zaman çocuğun belleğinde şöyle bir kanı oluşuyor: “Hayvanlar bizim görebileceğimiz şeyler değiller ve görebildiklerimiz de tehlikeliler”.

     Doğanın insana kattığı deneyim ve bilgiler, kitaplarla kıyaslanamaz bile. Diyoruz ya yaparak yaşayarak öğrenme diye. İşte tam olarak yapıp yaşayacakları yer doğanın ta kendisi. Şehirlerde doğal yaşamı bulmanın zorluğu nedeni ile biz de kendimizi sık sık parklara atıyoruz. Parklarda bitkileri inceliyor, hayvanları görebildiğimiz kadar yakından görmeye çalışıyoruz. Kedileri kovalıyoruz. Yakalayabilirsek seviyor, sonrada ellerimizi yıkıyoruz. Doğa aslında zannettiğimiz kadar tehlikeli bir yer değil:)

      Çocuklarla doğayı keşfetmek çok eğlenceli bir etkinliktir. Bunun için sadece bir büyüteç yeterlidir. Hatta ona bile gerek yoktur. Biz bu etkinliğimizde yaprakları inceleyelim dedik. Yaşı nedeni ile henüz bitki isimleri ya da özellikleri gibi derin konulara girmedik. Sadece farklılıklarını vurgulamaya çalıştık. Büyüteci ilk kez kullandık ya da kullanmaya çalıştık:) Bol bol eğlendik, inceledik.  Çocuklarınızla yeşil bir alana gidin ve yaprakları bitkileri inceleyin. Onun merak duygusunu pekiştirin. Doğaya ve çevreye karşı merak uyandırın. Gelecekte çok faydasını göreceğinizden emin olun:)

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir