BOŞLUK DOLDURMA

Malzemeler:

  • Okey Takımı
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Matematik Becerilerinin Gelişimi
  • Sayı Bilgisi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Akıl Yürütme Becerilerinin Gelişimi

     Sayı sayma konusunda yetkinlik kazanan ve şekil olarak da rakamları artık tanımaya başlayan miniklerle oynanabilecek oldukça zevkli bir oyun. Ben bu oyunda okey taşlarını kullanmayı tercih ettim. Sizler dilerseniz Farklı materyallerle de bu etkinliği gerçekleştirebilirsiniz.

     Okey taşlarını sırasıyla koyuyoruz ve aralarından bazı sayıları alarak çocuğun önüne karışık bir biçimde yerleştiriyoruz. Çocuktan var olan boşluklara uygun olan sayıyı yerleştirmesini istiyoruz. Bu etkinliği 5 rakamdan başlayarak uygulayabilir, sonrasında sayıları çoğaltabilirsiniz. Biz bu videoda biraz kalabalık bir grupla başladık. Bu seçim tamamen benim kızımın yapısından kaynaklanmakta. Siz çocuklarınızla aşamalı olarak ilerleyin. Daha faydalı olduğunu göreceksiniz.

     Bu etkinliğimizle sayı sayma becerisini ezberden çıkarmayı ve bilinçli sayı saymayı hedefliyoruz. Ayrıca sayıları görsel olarak tekrar etme ve sıralamasını öğrenme konusunda da pratik yapıyoruz. Taş kullanmamız ve yerleştirme şeklinde uygulama yapıyor olmamız el-göz koordinasyonu ve dikkat gelişimi konusunda da etkili oluyor.

      Ne diyelim okey için şuan iki kişiyiz. İki kişiye daha ihtiyacımız var. Okeye ortaklık için şimdiden yetiştirmek lazım çocukları 🙂 Sonra gelsin ev içi okey partileri…

label, , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir