DEPREM DENEYİ

 

    Konumuz doğa olayları. Biz de “Doğa olayları nelerdir? Nasıl oluşur?” diye bir etkinlik yapmaya karar verdik. İlk doğa olayımız ise deprem. 

    Deprem, başlangıç noktası yerin içinde, derinlerinde bulunan, yer kabuğu katmanlarının kırılıp yer değiştirmesi, yanardağların püskürme durumuna geçmesi gibi doğal bir nedeni olan yer kabuğu sarsıntısı olarak tanımlanmaktadır. Depremin anlaşılması için de bir deney uygulamaya karar verdik.

    Bir platformun üzerine ahşap çubuklarımızla ev yaptık ve sonrasında platformumuzu salladık. Ev yıkıldı. Sonrasında depremin nasıl oluştuğunu, ne gibi tedbirler alınabileceğini, evlerin neden yıkıldığını, daha sağlam evlerin nasıl yapılabileceğini, deprem anında nasıl bir pozisyon alınması gerektiğini, deprem sırasında sakinliğimizi korumayı ayrıntılarıyla konuştuk.

     Bu deney ve etkinlikle birlikte, deprem hakkında artık daha bilinçliyiz. Diğer doğa olaylarını da teker teker ele alacağız. Kozmik eğitim grubuna giren bu etkinliği sizler de çocuklarınızla yapabilirsiniz. Platforma ilaç kutuları veya kibrit kutuları koyarak da sallayabilir ve yıkılmalarını gözlemleyebilirsiniz. Konu pek keyifli olmasa da, bilinçli olmak önemli. Kolaylıklar dileriz…

14,943 total views, 2 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir