KAZINAN SÜRPRİZ KUTLAMA KARTLARI

 Malzemeler:

 • Mum
 • Karton
 • Makas
 • Kalem
 • Akrilik Boya
 • Bulaşık Deterjanı
 • Sim
 • Fırça
Yaş:
 • + 4 Yaş
Kazanımlar:
 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerileri Gelişimi
 • İlişki Kurma (Zihinsel Gelişim)
 • Anlamlandırma

      Kazı kazanları hatırlayanınız var mı?  Milli piyango bileti satan görevliler belki hala satıyorlardır. Hani şu altı kutucuğu kazıyıp da trilyoner olmayı hayal ettiğimiz ama umduğumuz bir kutunun hep farklı çıktığı kartlar. İşte ben o kartları çok severdim. İçimde sanırım bir kumarbaz besliyorum küçük yaşlardan itibaren. Bazen amorti çıkardı ama asla paramızı geriye almazdık. İlla ki bir daha deneyeceğiz şansımızı. Şansımız olsa zaten ilk kartta çıkardı değil mi? Ama yok. Onu da kaybedene kadar mutlaka devam ederdik ve sonunda onu da kaybedip rahatlardık.

  Aynı  olmasa da bu kazı kazanları andıran bir kutlama kartı yapalım istedik. Kazınan kısımlara da konu ile ilgili resimler çizdik. Dilerseniz siz yazı da yazabilirsiniz. Okuma yazma bilmeyen kuzular için ben resim tercih ettim. Doğum günü, iş terfii, okula başlama, tatile çıkma ya da herhangi bir konuda olabilir bu kartlarınız. Tek düşünmeniz gereken o konu ile ilgili üç nesne ve onların resimlerini çizme.

      Nasıl yapıldığına gelirsek. Öncelikle uzun bir dikdörtgen şeklinde renkli karton kesiyorsunuz. Uzun olmasının sebebi; ikiye katlayacak olmanız ve bu yarım kısma üç adet daire çizmeniz gerekliliği. Ardından kartonu ikiye katlıyorsunuz ve iç kısmına şişe kapağı ile üç tane daire çiziyorsunuz. Mürekkepli bir kalem kullanmanız gerekmekte. İçine resimler çizdiğiniz dairelerin üzerine mum sürüyorsunuz. Bu, boyanın kartondan ayrılmasını kolaylaştıracak. Ardından akrilik boya ile çok az bir miktar bulaşık deterjanını bir kapta karıştırıyorsunuz ve mumladığınız dairelerin üzerini boyuyorsunuz. Boyama işleminin ardından hemen (Boya kurumadan) sim serpiyorsunuz. Boya kuruduktan sonra kazınan kartlarınız kullanıma hazır. Üzerine ve içine yazacağınız notlarla kartınızı zenginleştirebilirsiniz.

     Çocuklar eğer okuma bilmiyorlarsa, resim çizmeniz daha yerinde olacaktır. Çocuklar kazıma işlemini gerçekleştirirken; onlara kartın ne ile ilgili olabileceğini, bir sonraki resimde ne çıkabileceğini, bu konu ile ilgili başka hangi nesnelerin var olduğunu tahmin etmesini isteyin. Böylece çocuklarınızın ilişki kurma ve muhakeme yeteneği artacaktır. Aynı zamanda kartı hazırlama konusunda çocuğunuzdan destek alabilir; onun küçük kas gelişimine ve el göz koordinasyonuna destek olabilirsiniz.

     Bol bol kart hazırlayacağınız keyifli günler geçirmeniz dileğiyle…

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

 1. Eren 15 Mart 2017 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir