KUMDAKİ RESİMLER

Malzemeler:

  • Kum
  • Farklı Resimler
  • Tepsi
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • Parça- Bütün İlişkisi Kurma
  • Analiz Etme – Akıl Yürütme
  • Tümevarım
  • Duyuları Geliştirme (Dokunma Duyusu)
  • Dil Gelişimi

      Yazın bitimini bir teras etkinliği ile karşılayalım dedik ve temizlik bakımından evde yapılmaması gereken bir etkinliği terasta gerçekleştirerek yazı noktaladık. Neden evde yapılmaması konusuna gelirsek; elbette evde yapılabilir. Tabii benim gibi tembel bir anne değilseniz. Etkinlik sonrasındaki temizlik gözümde büyüyorsa mutlaka etkinliği terasta yapmaya çalışıyorum. Ruh sağlığım açısından bu çok önemli. Hayır, titiz bir kadın değilim. Sadece gerekenden fazla temizlikle vakit harcamak istemeyen bir anneyim. Eğer “ben illa evin içinde yapacağım bu etkinliği” diyorsanız da size ufak bir tavsiye: Çocuğun etkinlik alanının altına büyükçe bir örtü sermeniz. 

     Etkinliğimiz oldukça basit. Tepsinin tabanına bir resim yerleştiriyorsunuz (ben boyama kitaplarındaki resimleri tercih ettim, çıktı da alabilirsiniz). sonrasında üzerine kum ya da irmik döküyorsunuz. Çocuktan sadece bir bölümünün kumunu temizleyerek, gördüğü kısım üzerinden resmi tahmin etmesini bekliyorsunuz. 

     Parça-bütün arasındaki ilişkiyi anlama ve tümevarım adına oldukça yararlı bir etkinlik. Zihinsel gelişimi olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca dil gelişimi üzerinde de katkısı var.  Kumla haşır neşir olması da parmaklarının dokulara karşı hassasiyetini pekiştiriyor. Denemenizi öneririm.

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir