TUZ SERAMİĞİ YAPIMI VE HATIRA EL BASKISI PANOSU

Malzemeler:

 • 1 Su Bardağı Tuz
 • 1 Su Bardağı Su
 • 2 Su Bardağı Un
 • Boya
 • Keçeli Kalem
 • Vernik
 • Kurdele
Yaş:
 • Her Yaş
Kazanımlar:
 • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
 • Sanat Etkinliği (Yaratıcılık)
 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi

      İnsanlar hatıraları severler. Geçmişteki güzel günleri hatırlamak, her insanı mutlu eder. Bu nedenle anılar biriktiririz. Bizi geçmişe götürecek eşyalar saklarız. Fotoğraflar çekeriz, baktığımızda geçmişi hatırlamak için.

     Hele ki mevzu bahis çocuklarımız ise; bu birikim işi daha da yoğunlaşır. İlk ayakkabı, özel gün kıyafetleri, ilk kesilen saç, en sevdiği oyuncak, ilk yaptığı resim…. Uzar gider bu liste. Gelecekte bakıp da ne kadar büyüdüklerine şaşıracağımız günleri hayal ederiz bu eşyaları saklarken.

      Benimde bu tür saklamak istediğim eşyaları ayırdığım bir kutum var. Sizlerle bir gün bu kutuyu da kurcalarız. Çok biriktirme heveslisi bir insan olmasam da, çocuklarımla ilgili bazı şeyleri gözden çıkaramıyorum ve bu kutuya kaldırıyorum. Bir gün bu kutuyu çocuklarıma hediye edeceğim. Çok sevineceklerine eminim.

      Bu kutuya koyacağım bir eşyayı sizlerle paylaşmak istedim bugün. Yapacağımız şey; çocuklarımızın el baskısını ömür boyu saklamaya yarayacak. Tuz seramiğinden el baskısı çalışması.

    Tuz seramiğinin yapımından başlayalım isterseniz. Tuz, su ve unu bir kapta iyice pürüzsüz oluncaya kadar karıştırıyoruz. Yumuşak bir hamur elde ediyoruz. Bu hamuru merdane yardımı ile açıyoruz ve kenarlarını düzeltiyoruz. İster daire yapın ister kare hiç fark etmez. Çocuklarınızın elini bu hamura hafifçe bastırıyorsunuz. El izleri hamura çıkmalı. Kürdan ya da çöp şiş yardımı ile yazısını yazıyorsunuz.  Ardından da 100 derecelik fırında iyice kuruyana kadar pişiriyorsunuz. Soğuduğunda dilediğiniz renklerde boyuyorsunuz. Yazı kısmını da keçeli kalemle üstünden geçiyorsunuz. Boya kuruduktan sonra sıra geldi verniklemeye. Ben sprey vernikle iki kat vernikledim. Verniğim mat vernik. Çok parlak olmasını istemedim. Siz isterseniz parlak vernik de kullanabilirsiniz. Kurdelesini de bağlayıp duvara astım.

      Siz de gelecekte çocuklarınıza ve kendinize güzel bir hatıra oluşturmak istiyorsanız; bu etkinliği mutlaka deneyin. Onların minicik elleri ömür boyu duvarınızda yerini alsın. Hem kolay hem de ekonomik olan bu etkinlikte çok eğleneceksiniz.

     

 185,500 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir