AÇGÖZLÜLÜK- ALTIN YUMURTLAYAN KAZ

   Altın Yumurtlayan kaz masalını hepiniz bilirsiniz. Fakir bir çiftçinin bir kaz bulmasından ve bu kazın altın yumurtalar yumurtlamasından bahseder masal. Fakir çiftçi bu yumurtaları satar ve çok zengin olur. Ancak zengin çiftçi bununla yetinmez. Kendisi ve eşi atık kibirlidir ve herkese tepeden bakarlar. Hiçbir fakire yardım etmezler. Her gün yumurta beklemek sıkıcı hale gelmiştir. 24 saatlik bekleyişe tahammül edemez olurlar. Bir plan yaparlar. Kazı kesecek ve içerisindeki tüm altın yumurtaları hemen alacaklardır. Beklemek zorunda kalmayacaklardır. Kaz kesilir ve içerisinde hiç yumurta olmaz. Kestikleri için de bir daha yumurtlayamaz. Son pişmanlık da fayda etmez. Bu son, benim pek hoşuma gitmeyen bir sondur. Küçük çocuklar için biraz sakıncalı bulurum. Bu nedenle size Çocuk Gezegeni Yayınevi’nden çıkan Altın Masallar Serisini önereceğim.

    Altın Masallar Serisi’nde var olan Altın Yumurtlayan Kaz masalının sonu klasik kazın kesilişi ile sonlandırılmıyor. Masalda kaz karı kocanın arasındaki konuşmayı duyuyor ve kaçıyor. Karı koca ne kadar ararsa arasın kazı bir daha bulamıyorlar. Diğer sonlara göre bence bu son, çok daha güzel. İçerisinde şiddet öğesi barındırmadığı için de daha güvenilir. Ayrıca bu kitaptaki resimler çok güzel çizilmiş. Çocukların dikkatini topluyor ve kitabı daha uzun süreli dinleyebiliyorlar. Sonunun farklı bitmesi de alınacak dersi etkilemiyor. Altın Yumurtlayan Kaz kitabını Çocuk Gezegeni Yayınevi’nden almanızı tavsiye ediyorum. Fiyatı da çok ama çok uygun.

     Hepinize keyifli okumalar dilerim 🙂

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir