BÜYÜK KÜÇÜK KAVRAMI : UYUYAMIYOR MUSUN KÜÇÜK AYI?

     Ödüllü bir kitap arıyorsanız ve bu kitabın gerçekten ödülü hak etmiş olmasını tercih ediyorsanız; aradığınızı bulmuş durumdasınız. Hans Christian Andersen Ödüllü  Martin Waddell’in kaleminden çıkan bu muhteşem kitabı Barbara Firth resimleriyle süslemiş. Ortaya da okunmaya doyulmayan bu kitap çıkmış. 

      Kır Çiçeği Yayınlarından çıkan kitabın konusu kısaca şöyle:

Küçük ayıyı mağaranın derinliklerinde bir kuytuya yatıran büyük ayı kitabını okumaya koyulur. Ancak küçük ayı uyuyamaz ve büyük ayıyı çağırır. Neden uyuyamadığını sorduğunda ise; küçük ayı karanlıktan korktuğunu ifade eder. Büyük ayı ona küçük bir fener getirir. Ancak bu küçük ayı için yeterli olmamıştır. Büyük ayı, küçük ayının çağırması üzerine tekrar kitabını bırakır, koltuğundan kalkar ve ağır ağır küçük ayının yanına gider. Bu kez biraz daha büyük bir feneri diğerinin yanına asar ve tekrar yerine döner. Küçük ayı uyumaya hiç niyetli değildir. Büyük ayıyı tekrar çağırır. Büyük bir sabırla büyük ayı kitabını bırakır ve tekrar küçük ayının yanına gider. Yine karanlıktan korktuğunu söyleyen küçük ayı için bu kez büyük bir fener asar. 

     Bu fenerler işe yaramaz. Çünkü Küçük ayının korktuğu karanlık dışarı da öylece durmaktadır. Büyük ayı küçük ayıyı yanına alarak dışarı çıkar ve muhteşem ayı gösterir. Küçük ayı büyük ayının kollarında uyuyakalır. Büyük ayı kucağında küçük ayı ile birlikte koltuğuna oturur ve kitabını nihayet bitirir.                                              

     Özgün adı Can’t You Sleep, Little Bear? olan kitap; Küçük-büyük kavramını çocuklarınıza öğretmenin yanı sıra, karanlık korkusu ve uyku problemlerini de ustaca ele alan bir kitap. Ayrıca bu kitapta ebeveynlerin de çıkaracağı çok ders var; Çözüm üretme ve sabır. İyi okumalar diliyorum 🙂

 

 

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir