KÜÇÜK VAKVAK YENİ ARKADAŞ

      Okul öncesi dönem, çocukların sosyal gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde oluşan alışkanlıklar, gelecek dönemdeki sosyal çevre ve arkadaş edinme çabalarını birebir etkilemektedir. Bu nedenle yeni yeni sosyalleşmeye başlayan çocukları doğru bir biçimde yönlendirmek, sosyal ilişkilerin nasıl kurulacağını ve sürdürüleceğini öğretmek önemlidir. Çocuk henüz erken yaşlarda karşısındaki bireye saygıyı ve olduğu gibi kabulü öğrenir, iletişim biçimlerini benimserse; sosyal gelişim yönünden sağlıklı bir biçimde gelişecektir.

      Biz ebeveynler olarak çocuklarımıza nasıl davranmaları ve toplum içerisinde nasıl yer bulabileceklerini anlatıyor ve kendi davranışlarımızla da örnek oluyoruz. Ancak bazı durumlar erken yaşlarda karşımıza çıkmayabiliyor ve bu konuları atlayabiliyoruz. Mesela; engelli bir bireyle henüz karşılaşmamış olan bir çocuğa, onun farklı ama bizden biri olduğunu anlatmayı ihmal edebiliyoruz.

      Çocukların henüz karşılaşmadığı durumlar hakkında da farkındalık kazanmalarını sağlamak adına kitaplar çok işe yarayan araçlardır. Gerek çocuğun gerekse de ebeveynin ufkunu açan, ona bir bakış açısı kazandıran ve konu hakkında olumlu bir düşünce yapısının oluşumunu kolaylaştıran kitaplar, çocuğun sosyal gelişiminde de etkilidir.

      Pearson Yayınlarından çıkan Küçük Vakvak Yeni Arkadaş kitabı da sosyal gelişimin desteklenmesini sağlayan kitaplardan biri. Arkadaşlığın ve birbirinden farklı olmanın güzelliğini anlatan sıcacık bir kitap. Okul öncesi dönem için mutlaka edinilmesi gereken bir eser. Kitap da beş kardeş olan Paytak, Pıtırık, Çıtırık, Süslü ve Küçük Vakvak oyun oynarken, bir kurbağa yanlarına gelip oyun oynamak ister. Diğer dört kardeş bu teklifi reddeder. Ancak Küçük Vakvak, kurbağa ile oynamayı kabul eder ve birlikte oynamaya başlarlar. Diğer kardeşler de teker teker oyuna katılırlar ve kurbağayı reddettikleri için pişmanlık duyarlar. Artık kurbağayı farklı bir canlı olarak görmeyi bir kenara bırakıp, olduğu gibi kabul etmişler ve arkadaş olmuşlardır. Birlikte oynamayı sevmek,  onların en büyük ortak yanıdır. Farklı olsalar bile…

     Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli günler dileriz…

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir